Hraběnka Josefína Pachtová

Text dotazu

Dobrý den, promiňte, že Vás obtěžuji, ale snad
byste mi dokázali pomoci. Chtěla bych zjistit veškeré informace o hraběnce
Josefíně Pachtové, rozené Josefíně Canal de Malabail (23. 8. 1771 - 6. 12.
1833). Roku 1786 zdědila zámek v Bartošovicích, kde je pohřbena spolu s
Josefem Jiřím Meinertem (22. února 1773 - 17. května 1844).

Odpověď

Dobrý den,

Hraběnka Josefína Malabaila de Canalle se narodila v roce 1770 hraběti Josefu Emanueli (Giusseppe Emmanuelle) Malabaila de Canalle (1745 - 1825) a hraběnce Marii Brigitte Chotkové na zámku v Bartošovicích. V roce 1790 se provdala za Jana Nepomuka Pachtu z Rájova, s nímž měla syna Karla.
Manželství ovšem nebylo šťastné a po určitém čase odešla Josefína Pachtová i se synem Karlem od manžela zpět do otcova domu. V tehdejší společnosti se seznámila s řadou dnes známých a významných osobností. Verše jí psal Giacomo Casanova, poznala se s Mozartem, princem Carlesem de Ligne a dalšími. Dobové zdroje ji popisují jako krásnou ženu se světlými vlasy, velmi duchaplnou, rozhodnou a racionálně uvažující, jež četla Kanta a zajímala se o demokracii. Vychovatelem jejího syna Karla se stal Josef Georg Meinert, později profesor estetiky, dějin a umění na Pražské univerzitě. Mezi Josefem Georgem Meinertem a Josefínou Pachtovou vznikl velmi silný citový vztah, který trval až do její smrti v roce 1833. Z tohoto nelegitimního partnerství se v roce 1797 narodila dcera Fanny (zemřela v roce 1811) a v roce 1805 syn Hugo. Většinu roku trávila hraběnka na zámku v Bartošovicích, pouze na zimu odjížděla do otcova paláce v Praze, později do nového sídla ve Vídni. Mimo to navštěvovala i Karlovy Vary, Berlín a další evropská města. Meinert působil mezi lety 1797 - 1805 jako profesor na Akademickém gymnáziu v Praze, v roce 1805 se stal suplentem a od roku 1806 profesorem na Pražské univerzitě. Univerzitní obec ovšem musel v roce 1811 ze zdravotních důvodů opustit. Dále pracoval až do své smrti v roce 1844 na zámku v Bartošovicích.

Velmi cenným zdrojem biografických dat o hraběnce Pachtové jsou poznámky a korespondence její přítelkyně Rahel (Levin) Varnhagen von Ense (http://en.wikipedia.org/wiki/Rahel_Varnhagen ).
V roce 1871 vyšla kniha:
*  VARNHAGEN VON ENSE, Karl August. Biographische Portraits : nebst Briefen von Koreff, Clemens Brentano, Frau von Fouqué, Henri Campan und Scholz ; aus dem Nachlaß Varnhagen's von Ense. Leipzig, Brockhaus, 1871.
V roce 1920 publikace:
* VARNHAGEN VON ENSE, Karl August; MARTENS, Kurt. Rahel von Varnhagens Freundeskreis |Galerie von Bildnissen aus Rahels Umgang u. Briefwechsel.
Berlin : Dt. Bibl. : 1920 : 306 s.
Výše uvedené knihy by měly dle zdrojů, které jsme prošli, obsahovat podrobnější vykreslení osoby hraběnky Josefíny Pachtové z Rájova.

Dalšími velmi důležitými zdroji jsou publikace a články o Josefu Georgu
Meinertovi:

* MEINERT, Joseph Georg; LEMBERG, Eugen. Grundlagen des nationalen Erwachens in Böhmen : geistesgeschichtliche Studie, am Lebensgang Josef Georg Meinerts (1773-1844). Reichenberg : Gebrüder Stiepel, 1932.

* ŠPECINGER, Otakar : Josef Georg Meinert. Vlastivědný sborník Litoměřicko.
26, 1990 [vyd. 1991], s. 123-136.

* KŘESÁLKOVÁ, Jitka. Die erste Petrarca-Biographie in den böhmischen Ländern. Germanoslavica.  Jg. 19, Nr. 1 (2008), s. 35-44. ISSN 1210-9029.

* KRAMOLISCH, Walter. Die Kuhländer Volksliedsammlungen von Joseph Georg Meinert (1817) und Felix Jaschke (1818). Teil 1, Marburg : N.G. Elwert, 1987. (předmluva + obrázek hraběnky a syna Huga)

Další zdroje:
*  Casanova v Čechách : katalog výstavy k 200. výročí úmrtí Giacomo Casanovy
: [Praha 8. května - 13. září 1998]. Praha : Gema art, 1998. ISBN 80-86087-11-5.
* SALFELLNER, Harald. Mozart and Prague. Praha : Vitalis, c2003.
* http://bartosovice.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=79947
*
http://kujavy.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=51478&menu=4&id_obce=7788,78
90,8158,8283,9756,11046,13192,13316,13538,14999,15027,8524,16999,17298,18017
,18168,10328,8800,19420,20167,20546
* HERTZ,Deborah Sadie. Jewish high society in Old Regime Berlin. Modern Jewish history. Syracuse University Press, 2005.ISBN 0815629559,
9780815629559 (plný text dostupný na Google books: http://books.google.cz/ - o Josefíně Pachtové - zmínka na straně 184)
* VEHSE,Carl Eduard. Geschichte des östreichischen Hofs und Adels und der östreichischen Diplomatie. Svazek 8. Hoffman und Campe, 1852.
(plný text dostupný na Google books: http://books.google.cz/ (o Josefíně Pachtové - zmínka na straně 128)
* http://patricus.info/Rodokmeny/Pachta.txt

Další informace by Vám mohly nabídnout archivní fondy obce Bartošovice:
http://www.mvcr.cz/docDetail.aspx?docid=4263&docType=ART (Bartošovice)