Hostivice - gramatika

Text dotazu

Prosím o sdělení gramatického rodu a čísla jména
"Hositivce", případně původu názvu. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

podstatné jméno /"Hostivice"/ je v množném čísle. Patří k takzvaným pomnožným jménům, tj. jménům, které se vyskytují výhradně v plurálu.
Skloňuje se podle typu ženského rodu.

Toto místní jméno vzniklo zřejmě od osobního jména /"Host"/. V pramenech se vyskytuje i jako varianta místního jména /"Hostovice"/ (vedle variant:
/"Hostějovice"/, /"Hostěvice"/, /"Hostěviče"/ apod.).

Zdroje:

Grepl, M. a kol.: Příruční mluvnice češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1995

Profous, A.: Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny.
Praha: Česká akademie věd a umění v Praze, 1949