hospodářství jihozápadní asie

Text dotazu

dobrý den, vím, že tady nejste od toho, aby ste
dělali referáty, ale nevíte něco o hospodářství jz asie???
jestli mi nemůžete poskytnout tyto informace, napište mi prosím alespon´, co
všechno do sebe hospodářství zahrnuje.
prosím vás, mohli byste mi napsat pár internetových stránek, kde bych našla
něco o hospodářství jz asie???
Předem vám moc děkuji za odpověd´ a poskytnuté
informace.

Odpověď

Dobrý den,

Ottova všeobecná encyklopedie charakterizuje národní hospodářství takto:

"národní hospodářství - souhrn hosp.činností na území určitého státu, kterého se účastní podnikatelské subjekty i občané. Základní funkcí ekonomiky je uspokojování potřeb společnosti. Ekonomika se člení na odvětví (souhrn všech podniků se stejnou nebo podobnou výrobní nebo hosp. činností).

Odvětví jsou výrobní nebo nevýrobní; seskupují se do ekonomických sektorů. O síle ekonomiky určité země vypovídá absolutní objem konečných výrobků a služeb vyrobených v ní za určité období (měří se zpravidla hrubým domácím produktem, HDP). Úroveň ekonomiky se udává na základě efektivity využití disponibilních výrobních faktorů; vypovídá o životní úrovní dané země (měří se pomocí HDP nebo národního důchodu na jednoho obyvatele)."

Ottova všeobecná encyklopedie ve dvou svazcích. I.díl (A-L). 1.vyd. Praha : Ottovo nakladatelství - Cesty, 2003. ISBN 80-7181-938-7 (Cesty : díl 1 : váz.).s. 317.

Všeobecnou charakteristiku jihozápadních asijských zemí si můžete přečíst na internetových stránkách:

http://www.jaroska.cz/elearning/geografie/pdf/asi_jzasie.pdf

Podrobné informace o ekonomice (hospodářství) jihozápadních arabských zemí naleznete například v knize:

* NOLAND, Marcus. The Arab economies in a changing world. Washington : Institute for International Economics, 2007. ISBN 978-0-88132-393-1 (brož.)

Na internetu můžete dohledat informace o ekonomice jednotlivých zemí jihozápadní Asie. Například společnost Looklex zpřístupňuje na svých stránkách lexikon Orientu: http://lexicorient.com/e.o/ . Ekonomiku jednotlivých států přibližuje také internetová encyklopedie Wikipedia: http://www.wikipedia.org/  (hesla: economy of (název státu); např. Economy of Afghanistan, Economy of Yemen apod.). Bohužel, ne všechny informace uveřejněné na těchto stránkách bývají ověřené.

Dále existují stránky společnosti United Nations Economic and Social Commission for Western Asia: http://www.escwa.un.org/index.asp . Tato společnost vydala také řadu knih a sborníků o ekonomice Blízkého východu.

Některé z nich můžete dohledat v Online katalogu Národní knihovny: http://sigma.nkp.cz/cze/nkc . Zde naleznete i další knihy k tématu.