Hospodářský rozvoj a cestovní ruch

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych požádala o vyhledání nebo radu kde najít jakoukoliv literaturu na téma hospodářský rozvoj a cestovní ruch. Bohužel jsem zatím našla vždy jen literaturu na cestovní ruch jako samostatné téma. Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Dobry den, dokumenty obsahujici informace o hospodarskem rozvoji ve spojeni s cestovnim ruchem si muzete vyhledat v nekolika zdrojich. Cestovni ruch ovlivnuje napr. zamestnanost, vznik novych pracovnich mist, patri mezi zdroje zisku podnikatelu v regionu, v souvislosti cestovnim ruchem se rozviji nabidka poskytovanych sluzeb atd. Zalezi tedy, ktery z aspektu hospodarskeho rozvoje Vas zajima.

Ceske dokumenty je mozne vyhledat v nasledujicich zdrojich:
* Elektronicky katalog NK CR - baze NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) - baze NKC obsahuje zaznamy o fondu NK CR, najdete zde zaznamy ceskych knih od roku 1900, zahranicnich knih od roku 1995, ceskych a zahranicnich periodik od 90.let, informace o starsi literature jsou prubezne doplnovany.  U nejnovejsich  odbornych publikaci byva v bazi NKC uveden i naskenovany obsah knihy, u zahranicnich mohou byt soucasti zaznamu i odkazy na plne texty v Google Books.
* ANL - Clanky v ceskych novinach, casopisech a sbornicich od roku 1991
(http://sigma.nkp.cz/cze/anl) - baze ANL je vseobecna vyberova clankova bibliografie, na jejiz tvorbe spolupracuje NK CR s dalsimi knihovnami
* Anopress - plnotextova databaze obsahuje clanky prevazne z denniho tisku, obsazeny jsou i nektera odborna periodika, prepisy vybranych poradu z medii nebo texty ze specializovanych www portalu. V NK CR je Anopress pristupny s retropektivou od roku 1996, podminkou pro jeho vyuzivani je platny ctenarsky prukaz (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Jak_to_tady_chodi&submenu3=98#registrace)
* Newton IT - obdobne jako Anopress obsahuje i databaze Newton IT plne texty z ceskych periodik (http://www.newtonmedia.cz/media-monitoring-mediasearch-mediareport,
databaze je dostupna napr. v Mestske knihovne v Praze

Z baze ANL jsme vybrali napr. tyto clanky, dalsi si muzete vyhledat sama.  V "Rozsirenem vyhledavani" zvolte v rolovacim menu hledani v Predmetu (klicovych slovech) a do prvniho pole zapiste napr. dotaz cestovn?, do druheho pole pak  hospodar? OR ekonomi?. Znak ? slouzi jako pravostranne rozsireni zadanych slov, dotaz je mozne zapsat s diakritikou nebo bez diakritiky.

* VAVRECKA, Vladimir. Ekonomicky rozvoj a cestovni ruch. In: Uzemi, znalosti a rozvoj na pocatku 21. stoleti : sbornik prispevku odborne sekce z konference Zvysovani konkurenceschopnosti, aneb, Nove vyzvy pro rozvoj regionu, statu a mezinarodnich trhu : 4.-6. zari 2007. Ostrava : Vysoka skola banska, 2007.  s. 343-357. ISBN 978-80-248-1554-1.
* PRSKAVCOVA, Martina. Venkovská turistika - reseni pro hospodarsky slabe oblasti? In: Uzemi, znalosti a rozvoj na pocatku 21. stoleti : sbornik prispevku odborne sekce z konference Zvysovani konkurenceschopnosti, aneb, Nove vyzvy pro rozvoj regionu, statu a mezinarodnich trhu : 4.-6. zari 2007. Ostrava : Vysoka skola banska, 2007.  s. 315-323. ISBN 978-80-248-1554-1.
* RYSAVY, Ivan. Zdroj příjmů, který stále neumíme plně využít. Moderní obec.
ISSN 1211-0507. Roč. 13, č. 4 (2007), s. 36.

Pro sve registrovane uzivatele zpristupnuje NK CR radu zahranicnich licencovanych clankovych databazi (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdroje_han.php3), vetsina z nich je mozne na zaklade platneho ctenarskeho pristupu vyuzivat i mimo NK CR prostrednictvim tzv. vzdaleneho pristupu (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3=104). Muzeme Vam doporucit napr. databaze Ebsco, OCLC FirstSearch, SpringerLINK, ScienceDirect nebo Web of Science.

Mnoho informaci naleznete i na webovych strankach jednotlivych kraju, regionu, mikroregionu, obci, ktere hospodarsky rozvoj konkretni oblasti spojuji i s cestovnim ruchem.

Dale bychom Vam doporucili navstivit i knihovnu na vasi vysoke skole (http://www.vso-praha.eu/search.php?rsvelikost=sab&rstext=all-phpRS-all&rstema=54) a vyuzit zdroje, ktere tato knihovna studentum nabizi.