Hornické tradice

Text dotazu

Dobry den. Velmi me zajimaji hornicke tradice a zvyky. Mohli byste me, prosim, odkazat na nejakou literaturu vztahujici se k tomuto tematu? Zatim se mi podarilo jen najit 2 publikace - Historie hornickych tradic na Vysoke skole banske v Ostrave a Pribrami a Hornicke tradice na Vysoke skole banske.

Odpověď

Dobry den,

domnivame se, ze nejvice Vase dotazu odpovidala kandidatska prace Olgy Skalnikove, ktera je vsak pristupna pouze v Centralnim depozitari Hostivar.
Ke studiu si ji muzete objednat prostrednictvim elektronickeho katalogu NK CR - baze NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc), podminkou je platny ctenarsky prukaz
(http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Jak_to_tady_chodi&%20submenu3=98):

SKALNIKOVA, Olga. Narodopisny obraz zivota kladenských horniku koncem 19. a na pocatku 20. stoleti. Praha : [s.n.], 1953. 83 s.
signatura: Kand 270

Z clanku "Narodopis a hornictvi" vyplyva, ze v roce 1960 neexistovalo prilis dokumentu k danemu tematu. V clanku je zminen dotaznik, ktery byl uverejnen v casopise Cesky lid, 1900, roc. 9, s. 303- , a jehoz pomoci se Otakar Leminger snazil shromazdit informace o zivote, praci, vzdelani, citeni, zvycich a poverach horniku. Neni znamo, s jakym ohlasem se tato vyzva setkala, v Lemingerove pozustalosti, ktery byla v dobe publikovani clanku ulozena v Historickem ustavu CSAV, nejsou odpovedi zachovany, snad nektere udaje, ktere zaradil do fasciklu IV/8 - Povery hornicke, XII/5 - Varia, XIII-4 - Kulturni veci, ziskal z jmenovane akce.

SKALNIKOVA, Olga. Narodopis a hornictvi. Cesky lid. 1960, roc. 47, c. 1, s. 1-7.
signatura: 54 D 9886/R. 1960 roc. 47

Do urcite miry se informace o zvycich horniku nachazeji i v techto clancich a publikacich, respektive v jejich castech:

PATERA, Jaroslav. Spolecensky zivot v obci Brandysek od 90. let 19. stol. do r. 1938. Ceskoslovenska ethnografie. 1956, roc.4, c. 2, s. 135-153.
signatura: 54 E 14829/R.4 1956

SKALNIKOVA, Olga. Hornicke slavnosti na Ostravsku v 19. a na pocatku 20. stoleti. Cesky lid. 1966, roc. 53, c. 6, s. 349-354.
signatura: 54 D 9886/R. 1966 roc. 53

Uhelne hornictvi v ostravsko-karvinskem reviru. Ostrava-Marianske Hory : Anagram, 2003. Spolecensky zivot horniku na Ostravsku, s. 461-471.

Mesto stribra a slavy starych hornickych tradic. Pribram : Meststky narodni vybor, 1966. PALIVEC, Viktor. Skok pres kuzi, s. 160-164.
signatura: 54 D 26842

Hornicka Pribram ve vede a technice : 14.10.-16.10.1996 Pribram. Sekce T, Tradice a historicke pamatky ceskeho hornictvi. [Pribram : Hornicke muzeum Pribram, 1996]. DANKOVSKA, Drahomira. Stavovske patronaty svetcu v hornictvi na Pribramsku, s. 1-9 (T6) (publikace neni prubezne strankovana).
signatura: 54 D 135204

Hornicka Pribram ve vede a technice : 14.10.-16.10.1996 Pribram. Sekce T, Tradice a historicke pamatky ceskeho hornictvi. [Pribram : Hornicke muzeum Pribram, 1996]. PROKOP, Pavel. Akademicko-hornicke tradice na hornicko-geologické fakulte Vysoke skoly banske - Technicke univerzite Ostrava, s. 1-7 (T16) (publikace neni prubezne strankovana).
signatura: 54 D 135204

FOJTIK, Karel; SIROVATKA, Oldrich. Rosicko-Oslavansko : zivot a kultura lidu v kamenouhelnem reviru. Praha : Nakladatelstvi Ceskoslovenske Akademie ved, 1961. 352 s.
signatura: 54 C 19639, 54 C 19852

Kladensko : zivot a kultura lidu v prumyslove oblasti. Praha : CSAV, 1959. 591 s.
signatura. 54 C 017356 - vypujceno do 3.7.2007

Na strankach Moravskoslezske vedecke knihovny v Ostrave (MSVK) jsou volne pristupne dve databaze, a to Retrospektivni regionalni bibliografie Karvinska a Retrospektivni regionalni bibliografie Ostravy - http://www.svkos.cz/databib.htm. Z techto databazi jsme vybrali dalsi clanky, ktere by snad mohly obsahovat nejake informace o zvycich horniky.
KARBUSICKY, Vladimir. K otazce delnickeho folkoru. Cesky lid. 1952, roc. 39, s. 110-116.
SIROVATKA, Oldrich. K vyzkumu folkloru na Rosicko-Oslavansku. Cesky lid. 1955, roc. 42, s. 4-56.
SKALNIKOVA, Olga. Problem Ostravska jako etnograficke oblasti. Cesky lid. 1964, roc. 51, c. 5-6, s. 358-365.
NOUSOVA, J. Narodopis hornictva ve sbirkach Mestskeho muzea v Ostrave. Cesky lid. 1965, roc. 52, c. 4, s. 250-251.

Pokud byste mela zajem, existuje specializovana Ceska narodopisna bibliografie, ktera obsahuje udaje od roku 1953. V teto bibliografii by snad bylo mozne nalezt jeste nejake clanky k hornickym tradicim. Dale Vam muzeme doporucit, abyste se obratila primo na specializovana pracoviste, at jiz napr. Etnograficky ustav AV CR - http://www.eu.cas.cz/ nebo ruzna hornicka muzea - http://www.muzeum-pribram.cz/, http://www.muzeumokd.cz/, http://www.paladix.cz/clanky/hornicke-muzeum-ostrava.html.