Hološovice, Holasovice

Text dotazu

Chtěl bych zjistit informace o Hološovicích.

Odpověď

Dobrý den, v žádném zdroji zabývajícím se městy, obcemi, historickým místopisem atd.
jsme bohužel název Hološovice nenalezli. Pouze v publikaci Zeměpisná jména Československa se objevuje zmínka o Hološovicích v souvislosti s obcí Holasovice na Opavsku: "Holasovice byly střediskem kmene Holasoviců, kteří zde měli i svůj hrad. Podle tohoto hradu se pozdější Opavsko nazývalo holasovickou provincií, Holasovickem. S růstem Opavy a zejména Hradce (nyní Hradec nad Moravicí) význam Holasovic klesl. Za třicetileté války Holasovice přechodně zpustly. První zápis jména je doložen z r. 1131 Golesovici, z r.
1218 je známa forma Holašice (Holachiz), 1377 Holoschowicz "Hološovice", od poč. 16. sto. Holasovice. Původní podoba byla, jak vidět, Holešovice..."

Nevíme, jaké konkrétní informace o tomto místě hledáte, ale obecně můžete použít následující publikace:
1) Lutterer, Ivan; Majtán, Milan; Šrámek, Rudolf. Zeměpisná jména
Československa: slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje. Praha: Mladá fronta, 1982.
2) Bahlcke, Joachim; Eberhard, Winifried; Polívka, Miloslav. Lexikon historických míst Čech, Moravy a Slezska. Praha: Argo, 2001. ISBN 80-7203-402-2.
3) Augustin, Josef. Velká encyklopedie měst a obcí ČR. Sokolov: Arbor, 2001.
ISBN 80-901534-1-0.
4) Hosák, Ladislav. Historický místopis země Moravskoslezské. Praha:
Academia, 2004. ISBN 80-200-1225-7.
5) Kuča, Karel. Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku. Praha:
Nakladatelství Libri, 1996. ISBN 80-85983-12-5.
6) Sedláček, August. Místopisný slovník historický Království českého.
Praha: Argo, 1998. ISBN 80-7203-099-X.
.. a další

Nejvíce informací Vám ale mohou poskytnout informační instituce v daném regionu jako jsou krajské (popř. městské) knihovny, které mají ve fondu regionální literaturu a budují článkové databáze z regionálních periodik, muzea a archivy, které shromažďují historické dokumenty.
Pro vyhledání konkrétní knihovny můžete použít databázi Adresář knihoven a informačních institucí v ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/adr), kde je možné vyhledávat nejen podle názvu instituce, ale také podle jejího sídla, kraje a dalších kritérií, podobně můžete využít i portál Knihovny.cz, kde je v části "Kde je moje knihovna" (http://www.knihovny.cz/page.php3?IDM=2) k dispozici i interaktivní mapa.
Archivy je možné vyhledávat ze stránek České archivní společnosti (http://www.cesarch.cz/adresar.aspx), naleznete zde i konktaktní údaje nebo odkazy na webové stránky.