Holocaust

Text dotazu

Zajímalo by mě, jaký jsou přesný důkazy o
holocaustu a taky důkazy, který je mohou popřít.
V 2. případě jsou o tom aji ještě knihy? Nebo se to všechno tak tutlá, že i
ty vymizely a autoři jsou za mřížema?

Odpověď

Dobrý den,

k problematice popírání holocaustu Vám vřele doporučujeme publikace:

* EAGLESTONE, Robert. Postmodernismus a popírání holocaustu. Vyd. 1.. V Praze : Triton, 2005. 66 s. ISBN 80-7254-533-7 .

* LIPSTADTOVÁ, Deborah E. Popírání holocaustu : sílící útok na pravdu a paměť. Vyd. 2.. Praha ; Litomyšl : Paseka, 2006. 349 s. ISBN 80-7185-652-5.

* PERRY, Marvin; SCHWEITZER, Frederick M. Antisemitism : myth and hate from antiquity to the present. New York : Palgrave Macmillan, 2002. xx, 309 s. ISBN 1-4039-6893-4

* SEIDL, Rudolf. Osvětim - fakta verus fikce : nové a utajované poznatky o holocaustu. [S.l. : s.n.], [2005]. 52 s.

* NIŽŇANSKÝ, Eduard (ed). Z dejín holokaustu a jeho popierania. Vyd. 1.. Bratislava : Stimul, 2007. 276 s. ISBN 978-80-89236-27-5.

Naopak důkazy, svědectví a historické skutečnosti, potvrzující existenci koncentračních táborů, můžete nalézt v knihách:

* FRIEDLER, Eric; SIEBERTOVÁ, Barbara; KILIAN, Andreas. Svědkové z továrny na smrt. Vyd. 1.. V Praze : Rybka, 2007. 358 s. ISBN 978-80-87067-64-2.

* Holocaust druhé světové války v dějinách Evropy : studijně rozborová práce. Praha : Ústav informačních studií a knihovnictví, 2001. 20 s.

* RHODES, Richard. Páni nad smrtí : SS skupiny zvláštního nasazení a počátek holocaustu. Vyd. 1.. Praha : Beta, 2004. 303 s. ISBN 80-7306-136-8.

* CÍLEK, Roman. Holocaust : zřetězení zla : tři osudy a jeden proces - pohled do zákulisí nacistického vyhlazovacího programu. 2. vyd.. Praha : P3K, 2007. 293 s. ISBN 978-80-903584-8-5.

* KNOPP, Guido. Holokaust : zločin proti lidstvu. Vyd. 1.. V Praze : Ikar, 2008. 404 s. ISBN 978-80-249-1075-8.

Na téma holocaustu existuje velké množství knih, zde Vám uvádíme pouze výběr. Záznamy výše uvedených knih a další dokumenty dohledáte v online katalozích na adrese http://aleph.nkp.cz/F . Zde Vám doporučujeme využít především Souborný katalog ČR (SKC), kde naleznete záznamy knih ve fondech většiny českých knihoven. Pokud máte zájem o knihy z fondu Národní knihovny, využijte online katalog NKC.

Cenné informace můžete také získat na internetových stránkách Institutu Terezínské iniciativy, viz https://www.holocaust.cz/.

Dále mohou být velmi užitečné stránky www.hdot.org , které se věnují sporu mezi britským popíračem holocaustu Davidem Irvingem a historičkou Deborou Lipstadtovou.