Hokejisté z roku 1949

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zda ještě žijí hokejoví mistři světa 1949 František Vacovský (1926) a Zdeněk Marek (1925), který emigroval do USA, a také Jiří Hainý (bratr Přemysla)? Mohli byste mi vypsat nějaké publikace, které se zaměřují na naše první hokejisty a první mistry světa?
Díky za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

František Vacovský oslavil v květnu tohoto roku 84 let a žije v Českých Budějovicích, Zdeněk Marek ještě také pravděpodobně žije, a to v New Yorku, ovšem poslední ověřenou informací, kterou máme k dispozici, je rozhovor se Z. Markem pořízený Českým rozhlasem přímo z USA v roce 2006. O Jiřím Hainém se nám bohužel nepodařilo nalézt žádné bližší údaje.

Podrobnější informace o životě Zdeňka Marka by měly být obsaženy také v následující publikaci:

MACKŮ, Jiří. Zapřené generace: vyškrtnuti z kroniky, vymazáni z paměti.
Praha: Typo JP, c2004. 310 s. : il., portréty, faksim. ; 24 cm. (Utajené stránky hokejové historie ; 1). ISBN 80-903425-0-7.

Obsahuje též: Obětovaní šampióni: mistři světa určení k likvidaci

* hokejisté -- Československo * politická perzekuce -- Československo * literatura faktu

Použité zdroje:

http://ceskobudejovicky.denik.cz/hokej_region/frantisek-vacovsky-oslavil--let20100518.html

http://ceskobudejovicky.denik.cz/hokej_region/doma-nas-mistry-vitali-s-velkou-slavou20100604.html

http://macku.blog.respekt.cz/c/19738/Pocta-hokejovemu-rovnez-mystifikatoru.html

* http://www.hokej.cz/index.php?view=clanek&lng=CZ&webid=513&id=38392

* http://www.hokejcb.cz/clanek.asp?id=4068

* http://www.radio.cz/en/article/76779

Následující publikace se věnují začátkům českého hokeje a také prvním mistrům světa, přidali jsme také dokument týkající se mistrovství z roku1949 (nalezené v elektronickém katalogu NK ČR - http://aleph.nkp.cz/cze/nkc, údaje o možnostech výpůjčky případně pod ikonou Exempláře):

* PALOUŠ, Jan Arnold. Mušketýři s hokejkou: Vyprávění o smutných a veselých osudech našich prvních hokejistů. Praha: Mladá fronta, 1955. 225, [3] s.: [4] s. obr. příl. ; 8°.
Resumé: Člen prvního českého národního hokejového mužstva vzpomíná na nadšené průkopníky tohoto sportu, jejichž obětavost narážela na nepochopení a nezájem veřejnosti. Líčí počátky ledního hokeje, naše první mezinárodní zápasy v Chamonix r. 1909 a uzavírá své vzpomínky rokem 1921, kdy se čs. národní mužstvo zúčastnilo mistrovství Evropy ve Stockholmu.

* NOVOTNÝ, Jan. Mistrovství světa v ledním hockeyi. Praha: Mladá fronta, 1947. [42] s.; příč. 8°.

* MAŠLONKA, Štefan; PROCHÁZKA, Otakar. Oknem rozhlasové kabiny: Dívame sa zpät na majstrovstvo sveta 1947. V Praze: Čs. ústředí ledního hockeye, 1947 (Jana Andresky vd.). 74 s.: [XXIV] s. obr. příl. ; 8°.

* JENŠÍK, Miloslav. První mistři světa: pravdivá zpráva o zlaté partě ze Štvanice. Praha: Olympia, 1997. 135 s. : il., portréty ; 21 cm. ISBN 80-7033-438-X.
hokejové týmy -- Československo -- 1947 * literatura faktu

* LAUFER, Josef; TROUSIL, J. Jsme mistry světa. Praha : Svět v obrazech, 1949 (V. Neubert a synové, n.s.). 31, [1] s. : il. ; 31 cm. (Aktuality v obrazech; sv. 6).
Hokej - mistrovství světa 1949

* SÁBL, Václav; SIGMUND, Stanislav; GUT, Karel. Kniha o československém hokeji. Praha: Olympia, 1969 (Brno: Rudé právo). 251 s., [36] s. obr. příl.: il., portréty; 25 cm.
Resumé: Historie československého ledního hokeje od prvních nesmělých krůčků na domácím ledě, od křtu na mezinárodním kolbišti v Chamonix r. 1909 až k největším úspěchům na světových a evropských mistrovstvích a na olympijských hrách, ožívá ve vzpomínkách průkopníků tohoto populárního sportu i v názorech a osobních poznámkách našich současníků. Knihu uzavírá přehled mezistátních utkání Čech a Československa, pořadí ve světových soutěžích, přehled světových a evropských šampionátů, mezistátních utkání, seznam reprezentantů podle počtu sehraných utkání a tabulka střelců.

* ŠKUTINA, Vladimír; BAKALÁŘ, Robert. Ztracená léta: příběh hokejového zločinu. Pardubice : Helios, 1990. 144 s., [30] obr. příl. : il. ; 21 cm. ISBN 80-85211-00-9.
lední hokej -- Československo -- 1948-1968