hnízdění Sýkor

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, kdy hnízdí různé druhy sýkor?
Předem děkuji a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

v České republice žije několik druhů sýkorek. Jedná se o sýkoru koňadru, sýkoru modřinku, sýkoru lužní, sýkoru babku, sýkoru uhelníčka a sýkoru parukářku. Obecně sýkory snášejí vajíčka v období mezi dubnem a červnem. Některé z nich vyvedou mladé jednou, některé až dvakrát do roka.

Konkrétně:

*  sýkora koňadra  - snáší 6 - 12 (průměrně cca 9)  vajíček bílé, červenoskvrnité barvy. Za normálních podmínek má tento druh dvě snůšky (90 % samic) ročně v období od dubna do června, přičemž  první nejčastěji koncem dubna či začátkem května.

* sýkora modřinka - snáší 10 - 13 (a více)vajíček bílé, červenoskvrnité barvy. Za normálních podmínek má tento druh jednu až dvě (58 % samic) snůšky ročně v období od dubna do května, v některých případech až do června.

* sýkora lužní - snáší  5 - 10 vajíček bílé, červenoskvrnité barvy. Za normálních podmínek má jednu snůšku ročně, většinou v období od dubna do června.

* sýkora babka - snáší 6 - 10 (průměrně kolem 8) vajíček bílé, červenoskvrnité barvy. Za normálních podmínek má tento druh jednu snůšku ročně v období od dubna do května.

* sýkora úhelníček - snáší průměrně kolem 9 vajíček bílé, červenoskvrnité barvy. Za normálních podmínek má tento druh jednu až dvě, některé studie uvádějí až tři,  snůšky ročně v období od dubna do května, v některých případech až do června.

* sýkora parukářka - snáší průměrně kolem 7 vajíček bílé, červenoskvrnité barvy. Za normálních podmínek má tento druh jednu až dvě (11 % samic) snůšky ročně v období od dubna do května, v menším počtu až do června.

Podrobnější grafy období hnízdění jednotlivých druhů naleznete v knize:

* HUDEC, Karel aj. Fauna ČSSR. Sv. 24, Ptáci. Díl 3. sv. 2. 1. vyd. Praha: Academia, 1983. s. 709-1234.

Použitá literatura a další doporučené zdroje:

* HUDEC, Karel aj. Fauna ČSSR. Sv. 24, Ptáci. Díl 3. sv. 2. 1. vyd. Praha: Academia, 1983. s. 709-1234.

* FRIELING, Heinrich. Co zde létá?: naši ptáci, jejich vejce a hnízda: polní ornitologická příručka. Ostrava: Blesk, 1993. 156 s. ISBN 80-85606-24-0.

* SMRČEK, Martin a SMRČKOVÁ, Lea. Naši ptáci. 1. vyd. Praha: Albatros, 2005. 429 s. Oko. Klub mladých čtenářů. ISBN 80-00-01620-6.

* ANDĚRA, Miloš. Fauna. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. 367 s., 16 s. barev. obr. příl. Encyklopedie naší přírody. ISBN 80-7277-162-0.