Hliník

Text dotazu

Chtel bych se zeptat, jestli se z hliníku vypařují nějaké zdraví škodlivé
látky při zahřátí na vyšší teplotu např. 400-500 °C

Odpověď

Bohužel Vás musím zklamat, ale ani ve Státní technické knihovně jsme uspokojivou odpověď nenalezli. V dostupných encyklopediích a slovnících ani ve zdrojích z internetu není o žádných zdraví škodlivých výparech při mírném zahřátí zmínka. Jelikož hliník taje teprve při 660 stupních Celsia a bodu varu dosahuje při zhruba 2400 stupních, není pravděpodobné, že by se při tak "nízké" teplotě z čistého hliníku nějaké výpary uvolňovaly.
Nezávisle na sobě to potvrdili i dva absolventi chemie na VŠCHT. S naprostou jistotou a odkazem na příslušnou literaturu, kde by toto tvrzení stálo "černé na bílém", Vám to však nemůžeme ani potvrdit, ani vyvrátit.
Doporučuji proto obrátit se přímo oficiální cestou na VŠCHT nebo na některou výrobnu hliníku v České republice. Zde by Vám na Váš dotaz odpověděli jistě plně erudovaně.