hledání pradědečka

Text dotazu

Dobrý den, hledám místo pohřbení mého pradědečka, který padl za I. světové války v Itálii. V seznamu jsem našla přesné údaje kdy padl, ale chtěla bych najit i jeho hrob nebo místo pohřbení.
Paul Bocek, nar. 4.1.1879 (Horní Lomna nebo Bystřice nad Olší, Těšínské Slezsko – Oberlomna, Bistritz), k.k. SchR. Nr. 31, přidělen do k.k. Schr. Nr. 7, MGKomp. Nr.
1padl mezi 27.-31.1.1918
Mám také jeho poslední Feldpostkarte z 4.12.1917 (M.K Sch.Reg. 31, Untergruppe H. Hauptmann Seys, Feldpost 55/VI)

Odpověď

Dobrý den,

k pohybu jednotlivých vojenských jednotek během 1. světové války bohužel nemáme příliš mnoho zdrojů. Informace o pohybu vojsk a podrobnější informace k  jednotlivým vojákům by měl mít ve svých fondech Národní  vojenský archiv: http://www.vuapraha.cz/pages/Domovskastranka.aspx. V současné době se ovšem archiv stěhuje. Činnost archivu je proto dočasně omezena.  V tomto případě můžete vyčkat na jeho znovuotevření či  spuštění  databáze "Padlých vojáků 1. světové války" (plánováno na tento rok). Pomoci by Vám též mohli kolegové z  Vojenského historického muzea: http://www.vhu.cz/ .

Ministerstvo obrany ČR spravuje stále se rozšiřující databázi věnovanou válečným hrobům: http://www.valecnehroby.army.cz/Evidence/hledani-osoby-v-zahranici . Místo pohřbení Vašeho pradědečka zde ovšem bohužel dosud uvedeno není.

V obecnější rovině si můžete o československých jednotkách v zahraničí přečíst mimo jiné následující knihy:

* NEDOROST, Libor. Češi v 1. světové válce. 1. díl, Mým národům. Vyd. 1. Praha: Libri, 2006. 239 s. ISBN 80-7277-321-6.

* NEDOROST, Libor. Češi v 1. světové válce. 2. díl, Na frontách velké války. Vyd. 1. Praha: Libri, 2006. 319 s. ISBN 80-7277-322-4.

* NEDOROST, Libor. Češi v 1. světové válce. 3. díl, Do hořkého konce. Vyd. 1. Praha: Libri, 2007. 299 s. ISBN 978-80-7277-327-5.

* ČEPELKA, Milan. Fronta v Dolomitech 1915-1917: příběhy, události, fakta, muzea války v přírodě, 1. světová válka v Dolomitech, minulost a dnešek na dávném frontovém území. 6., dopl. a rozš. vyd. [Lysá nad Labem]: M. Čepelka, 2011. 319 s. ISBN 978-80-260-0385-4.

* VRIČAN, Jozef. Po zapadlých stopách českých vojáků: z Julských Alp k Jadranu. Vyd. 1. V Olomouci: Ondřej Havlík, 2008. 439 s. ISBN 978-80-254-3535-9.