hledám farnost Scepreszeň /Maďarsko/

Text dotazu

Vážení pracovníci knihoven V jedné listině ze 17. století, napsané v latině, se vyskytuje jméno farnosti Scepreszeň - psáno s jakýmsi háčkem na n=ň. Prosím o zprávu, zda se jedná o tehdejší název maďarského města, které se dnes píše Sopron / dle německé mapy/, maďarskou nemám. Nebo zda se jedná o jiné místo. Děkuji předem.

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu ohledně jména farnosti přepsané z latinské listiny jako Scepreszeň - nejedná se o maďarské město Šoproň, jehož název se v maďarštině v minulosti příliš neodchyloval od psané formy Soprony. Za dob římských bylo město jmenováno Scarabantia, ve středověku Sopronium. Jedná se tedy o nějaké jiné místo, které se mi zjistit nepodařilo. Kromě Maďarska resp. Uher, přichází podle mne v úvahu i polská jazyková oblast - bez bližších informací (včetně možnosti chybného zápisu či přečtení) je určení velmi obtížné.