Histrorie zdravotního pojištění v ČR

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o informaci v jakých knihách mohu najít historii a vývoj zdravotního
pojištění v ČR od první republiky po současnost. Předem moc děkuji

Odpověď

Dobrý den,

obdobný dotaz jsme již nedávno v rámci služby Ptejte se knihovny řešili, odpověď včetně doporučené literatury naleznete v archivu Ptejte se knihovny

- http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/historie-zdravotnich-pojistoven-v-cechach/ .

Další informace byste mohla nalézt v následujících textech:

* NIKLÍČEK, Ladislav. Systém veřejného zdravotnictví a nemocenského pojištění za první Československé republiky. Praha : Lidová univerzita Akademie J.A. Komenského 1994. 28 s.

* GAJDÁČEK, Jaromír. Vývoj pluralitního systému veřejného zdravotního pojištění v České republice a současnost. Zdravotnictví a právo. ISSN 1211-6432. Roč. 7, č. 3 (2003), s. 2.

* NIKLÍČEK, Ladislav. Čeští lékaři a povinné nemocenské pojištění v letech 1888-1938. Moderní dějiny 1, 1993, s. 69-97. online na http://www.sasp.cz/novinky/26102001.htm

* NIKLÍČEK, Ladislav. Historie provokující současnost aneb Proměny nemocenského pojištění v letech 1888-1938. Dějiny a současnost. 15, 1993, č. 2, s. 24-28.

* MEDKOVÁ, Marta. Rozvoj pojišťovnictví a Česká pojišťovna, a.s. Vlastivědné listy. 21, 1, (1995), s. 18-19

* HÁVA, Petr. Vývoj institucionálního rámce veřejného zdravotního pojištění v ČR v 90. letech. In: Institucionalizace (ne)odpovědnosti : globální svět, evropská integrace a české zájmy. 2, Proměna české společnosti. Praha : Karolinum, 2001. s. 400-418

* MĚCHÝŘ, Jan. Stát Jánošík aneb ohlédnutí za sociálním státem. In: Historik v soudobých dějinách : Milanu Otáhalovi k osmdesátým narozeninám. Praha : Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, 2008. s. 165-176