Historie tanga

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych vědět nějakou literaturu, kde se dozvím více o vzniku argentinského tanga. Může být i v angličtine. Děkuji

Odpověď

Dobrý den ,

o historii tanga byste se mohla dočíst v níže uvedených publikacích - knihách i článkách. Knih přímo o tangu mnoho není, ale snad byste mohla najít nějaké informace i v knihách obecně o vývoji a historii tance.

Uvedené knihy dohledáte v Souborném katalogu ČR, který je volně dostupný na  adrese http://aleph.nkp.cz/F (báze SKC).

* GONZALEZ, Mike a YANES, Marianella. Tango: sex and rhythm of the city. 1st pub. London: Reaktion Books, 2013. 216 s. ISBN 978-1-78023-107-5.

* ARANÍBAR, Eduardo. Tango. Königswinter: Heel, 2008. 179 s. ISBN 978-3-86852-000-2.

Pozn.: v němčině

* CHASTEEN, John Charles. National rhythms, African roots: the deep history of Latin American popular dance. 1st ed. Albuquerque: University of New Mexico Press, 2004. xi, 257 s. Diálogos. ISBN 0-8263-2940-3.

Knihy o tanci obecně:

* BALES, Melanie, ed. a ELIOT, Karen, ed. Dance on its own terms: histories and methodologies. New York: Oxford University Press, C2013. vi, 448 s. ISBN 978-0-19-993998-5

* MALNIG, Julie, ed. Ballroom, boogie, shimmy sham, shake: a social and popular dance reader. Urbana, Ill.: University of Illinois Press, C2009. xii, 377 s. ISBN 978-0-252-07565-0.

* BUCKLAND, Theresa, ed. Dancing from past to present: nation, culture, identities. Madison, Wis.: University of Wisconsin Press, C2006. xii, 245 s. Studies in dance history. ISBN 0-299-21854-6.

* DILS, Ann, ed. a ALBRIGHT, Ann Cooper, ed. Moving history - dancing cultures: a dance history reader. Middletown, Conn.: Wesleyan University Press, C2001. xviii, 492 s. ISBN 978-0-8195-6413-9.

* URLIN, Ethel L. Dancing: ancient and modern. London: Simpkin, Marshall, Hamilton, Kent and Co, [19--?]. 195 s.

* ŽITŇANOVÁ, Helena. Dejiny tanca: pre tanečný odbor základných umeleckých škôl. 1. vyd. Bratislava: Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1992. 97 s. ISBN 80-08-01491-1.

České články o tangu (dohledáno v bázi ANL - články v českých novinách, časopisech a sbornících, výběrová báze s pokrytím 1991-současnost, http://aleph.nkp.cz/F )

* LOETSCHER, Hugo. Tango. Taneční sezóna, 1997/98, 1-2(5/1), s. 14-15. ISSN 1212-0839.

* KOUŘIL, Vladimír. Surovosti a vášně nesmrtelného tance. Uni, 2001, 11(3), s. 14-20.

Články ze zahraničních odborných periodik; lze je dohledat v licencovaných online databázích, které předplácíme pro uživatele NK ČR; tyto články konkrétně v Academic Search Complete, http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju )

* LUKER, MJ. Tango Renovación: On the Uses of Music History in Post-Crisis Argentina. Latin American Music Review. 28, 1, 68-93, 2007. ISSN: 01630350.

* CASTRO, DS. The soul of the people: The tango as a source for Argentine social history. Studies in Latin American Popular Culture. 9, 279, Jan. 1990. ISSN: 07309139.

* HANISCH, R. The Tango. PSA Journal. 76, 12, 22-24, Dec. 2010. ISSN: 00308277.

* FRANKO, M; LEPECKI, A; CLAYTON, M. Primitive Modernities: Tango, Samba, and Nation. Dance Research Journal. 46, 3, 119-121, Dec. 2014. ISSN: 01497677.

* INGALLS, Z. The tango: A scholarly history of a `very passionate dance.'. Chronicle of Higher Education. B8, Apr. 18, 1997.

* A sense of where you were. Economist. 361, 8253, 37-38, Dec. 22, 2001. ISSN: 00130613.

Další zajímavá kniha by mohla být:

* Tango : the art history of love/Thompson, Robert Farris. - 1st Vintage Books ed.. - New York, NY : Vintage Books, 2006/

Titul se nám však nepodařilo v žádné české knihovně dohledat; v případě zájmu můžete využít mezinárodní výpůjční službu.

O historii tanga se můžete dočíst také na internetu, i když zde je potřeba dávat pozor na důvěryhodnost zdrojů:

* http://www.tance.cz/clanek.php?num=97

* http://www.verytangostore.com/tango-history.html

* http://www.history-of-tango.com/