Historie rodu Bohdanců (Bohdaneckých?) - údajně zakladatelů Svobodných Dvorů

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych něco zjistil o založení a historii Svobodných Dvorů u Hradce Králové. Udajně je spojen s rodem Bohdanců, o kterém se mi nedaří nic dohledat.
Děkuji vám za informaci,

Odpověď

Dobrý den,

zjednodušeně řečeno, Svobodné Dvory vznikly z několika "svobodných dvorců" poblíž Hradce Králové. Mezi těmito dvory bychom našli i dvůr Bohdanecký/Bohdaneč. V roce 1565 se připomíná jako majitel dvoru hradecký měšťan Jindřich Bohdanecký, v roce 1590 Jiří Bohdanecký. V první polovině 17. století patřil dvůr městu, během třicetileté války byl zpustošen a poté opět postaven.
Roku 1849 přestaly být Bohdanecké Dvory poddané městu Hradci Králové a následujícího roku vznikla nová politická obec Svobodné Dvory, která se sestávala z původních Svobodných Dvorů a Cihelny a bývalých poddanských vsí Bohdaneckých Dvorů a Klacovských Dvorů.

Více o historii Svobodných Dvorů najdete v knichách a pramenech uvedených v použitých zdrojích.

Použité zdroje

MICHALIČKA, Josef. Kronika dělnické obce Svobodné Dvory. Hradec Králové: Osvětová beseda, 1980. 155 s.
SRDÍNKO, Otakar. Svobodné Dvory: historicko-národopisný obrázek. V Praze: Obecní zastupitelstvo ve Svobodných Dvorech, 1897. 58 s.
Vlastivěda Královéhradecka: kulturní a hospodářský snímek okresu. Hradec Králové: Okresní pedagogické středisko, 1968, s. 459-462.
Encyklopedie města Hradce Králové. [Díl 2] (N-Ž). 1. vyd. Hradec Králové: Garamon, 2011, s. 610-611.

Na stránkách východočeských archivů, najdete odkazy na všechny digitalizované archiválie týkající se Svobodných Dvorů http://vychodoceskearchivy.cz/[…]/#digi19