Historie příjmení

Text dotazu

Dobrý den , chtel bych se zeptat na histori příjmení Obrlík a Matušík , děkuji za odpověd .

Odpověď

Dobrý den,

konkrétně příjmení Obrlík není bohužel v nám dostupných zdrojích o českých příjmeních uvedeno. Nejbližší uvedené příjmení je Obrtlík, které má původ v témže slově, tedy obrtlík. Tento výraz se používal pro otáčivou závoru (např. u oken či dveří) či pro pípu. Přeneseně se jím popisoval obratný a čilý člověk.

 Druhé Vámi uvedené příjmení Matušík má dle knihy "Naše jména" původ v osobním jméně Matouš - Matúš (z hebrejského Mattithján = dar boží).

 Ke konci roku 2014 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména"  17 mužů a 13 žen s příjmením Obrlík/Obrlíková a 156 mužů a 160 žen s příjmením Matušík/Matušíková. Podrobnější informace o výskytu tohoto jména na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz

Použité zdroje

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.1. vyd.Praha : Epocha, 2004.ISBN 80-86328-58-9 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha : Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.)

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)

* Naše jména: www.nasejmena.cz