Historie osídlení obce Veselá u Mnichova Hradiště

Text dotazu

Dobrý den, zajímala by mě místní historie obce
Veselá u Mnichova Hradiště.

Odpověď

Dobrý den,

Historický lexikon obcí České republiky 1869-2005: II. Díl: Abecední přehled obcí a částí obcí v letech 1869-2005. Praha: 2006.
na s. 565 uvádí:

Veselá v roce 1869 obec v okr. Mnichovo Hradiště, v r. 1880 pod názvem Veselí obec v okr. Mnichovo Hradiště, v r. 1890 pod názvem Vesela obec v okr. Mnichovo Hradiště, v r. 1900-1910 pod názvem Veselá t. (podle vysvětlivky také) Veselí obec v okr. Mnichovo Hradiště, v r. 1921-1950 obec v okr. Mnichovo Hradiště, v r. 1961-1979 obec v okr. Mladá Boleslav, od 1.1.1980 část obce Mnichovo Hradiště v okr. Mladá Boleslav

Historický lexikon obcí České republiky 1869-2005: I. Díl: Počet obyvatel a domů podle obcí a částí obcí v letech 1869-2001 podle správního rozdělení České republiky k 1.1.2005.. Praha: 2006.
na s. 138 (Kraj středošeský, okres Mladá Boleslav) u Mnichova Hradiště (začíná na s. 136) je u obce Veselá uvedeno:

první písemná zmínka: 1345
Výměra v ha: bez údaje (údaj je pouze u Mnichova Hradiště) Roky - Počet obyvatel - Počet domů

Pro další informace a odkazy na zdroje k této obci doporučujeme publikace:

PROFOUS, Antonín; SVOBODA, Jan. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1957. 5 sv.
Místopisný slovník historický království Českého / seps. August Sedláček. -- Praha : Bursík a Kohout, [1909]. -- 1 l., 1043 s.

V našem online katalogu jsme nezjistili žádnou publikaci, která by se zabývala touto obcí jako samostatným předmětem. Nalezli jsme několik publikací k Mnichovu Hradišti, které doporučujeme k dalšímu studiu:

Dějinné paměti okresu mnichovohradištského. Díl I. / složil Josef Vítězslav Šimák. -- Mnichovo Hradiště : Okresní výbor KSS, 1917. -- viii, 4, 460 s.,
28 obr. příl. : il., mapa

Úplný adresář hejtmanství Mnichovohradišťského : Soudní okresy: Mnichovo Hradiště, Bělá pod Bezd. a veškeré politické obce a osady : České menšiny:
Česká Lípa, Podmoklí, Děčín / sestav. a vyd. Václav Kudrnáč. -- Turnov : V.
Kudrnáč, [1904]. -- 202, 4 s.

Mnichovo Hradiště a okolí / [textová část Eduard Havránek ; foto Václav Vopat ; grafické listy Josef Marek]. -- Mnichovo Hradiště : Město Mnichovo Hradiště, 1996. -- [46] s. : il.

Doporučujeme také kontaktovat knihovnu v Mladé Boleslavi http://www.kmmb.cz/ , která by měla zajišťovat informace týkající se jejího regionu, případně knihovnu v Mnichově Hradišti http://www.mnhradiste.cz/mesto/zarizeni-a-instituce/mestska-knihovna