Historie ošetřovatelství

Text dotazu

Dobrý den, žádám o informaci, kde mohu najít nebo jak ucelenou informaci o přehledu knih týkajících se historie ošetřovatelství. Děkuji a přeji příjemný den.

Odpověď

Dobrý den,  dokumenty k tématu dějiny ošetřovatelství naleznete v naší bázi NKC, která je volně dostupná na našich stránkách http://sigma.nkp.cz/F/ .

Po zadání hesla dějiny ošetřovatelství je nalezeno několik záznamů, např.

I. Mostecké dny sester : "Od Florence Nightingelové k současnosti, aneb, Ošetřovatelství s novou tváří" : 4.-5.5.2006 : sborník přednášek / [odpovědný redaktor Šárka Urbánková, Dita Vlasáková]. -- 1. vyd.. -- [Most : Nemocnice Most], 2006. -- 111 s. ISBN 80-239-6603-0

Vybrané kapitoly z historie ošetřovatelství / Ilona Plevová, Regina Slowik. -- Vyd. 1.. -- Ostrava : Ostravská univerzita v Ostravě, Zdravotně sociální fakulta, 2008. -- 120 s. : il., portréty. ISBN 978-80-7368-506-5

Sestry vzpomínají : příspěvek k historii ošetřovatelství / M. Rozsypalová, H.  Svobodová, M. Zvoníčková. -- 1. vyd.. -- Praha : Grada, 2006. -- 86 s. : il., portréty. ISBN 80-247-1503-1

Z historie ošetřovatelství : Určeno pro SZŠ, PSS [střední zdravot. školy, pomaturitní specializační studium] / Vlastimila Kafková. -- 1. vyd.. -- Brno : Institut pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, 1992. -- 185 s. : fotogr., tab., ukázky tiskopisů. ISBN 80-7013-123-3

Health, sickness, medicine and the friars in the thirteenth and fourteenth centuries / Angela Montford. -- Aldershot : Ashgate, c2004. -- 220 s. : il., mapa. ISBN 0-7546-3697-6

K ověření dostupnosti těchto titulů v dalších knihovnách můžete použít souborný katalog ČR - bázi SKC (viz odkaz nahoře) nebo portál Jednotné informační brány - http://www.jib.cz / Knihy v ČR.

V bázi NKC také naleznete knihy od Florence Nightingale, která je považována za zakladatelku ošetřovatelství jako profese.

K vyhledání informací volně dostupných na internetu můžete použít klasické vyhledávače, případně scholar.google.com , kde po zadání hesla  (nursing
history) jsou vyhledány dokumenty v angličtině.