Historie mydlářství a cechu mydlářů

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych něco zjistit o cechu
mydlářů v čechách a historii mydlářství. Jsou nějaké prameny kde bych se
toto dozvěděla?

Odpověď

Dobrý den,

zřejmě nejvíce informací o historii mydlářství obsahují níže uvedené publikace a také články:

* WINTER, Zikmund. Dějiny řemesel a obchodu v Čechách v XIV. a v XV. století. V Praze : Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1906 (Alois Wiesner). vii, 976 s. ; 24 cm. (Spisy musejní ; č. 170)

- zde je třeba trošku zapátrat v textu, zmínky o mydlářích jsme nalezli např. na str. 130, 426-427, 582, ale je možné že budou i jinde

* Královéhradečtí mydláři Pilnáčkové vzpomínají 125 let své práce : [1812-1937 : Vzácné jubileum českého podniku] / Uměleckou výzdobu provedl Josef Wenig. V Hradci Králové : firma Josef Pilnáček, 1937 (Praha : Jan Ziegloser). 32, [II] s. ; 4°.

Články z databáze ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://aleph.nkp.cz/cze/anl) :

* EICHINGER, Zdeněk. Vzpomínky na továrnu Františka Otty. In: Rakovnický historický sborník. Rakovník : Státní okresní archiv Rakovník. ISSN 1213-5879. Č. 2 (2001), s. 86-116.

Resumé: Vzpomínky na Františka Ottu, zakladatele továrny na výrobu mýdla v Rakovníku.

* Otta, František, 1848-1939 * mydláři * podnikatelství * podnikatelé * biografie

* Královéhradečtí mydláři : řemeslo vzkvétalo již ve středověku. In:

Hradecké noviny. Hradec Králové. ISSN 1210-602X. Roč. 7, č. 297 (19981219), s. 13.

* Hradec Králové * vlastivěda Čech * české dějiny * dějiny měst * mydlářský průmysl * výroba mýdla * stol. 16.-20.

* FIALA, Jaroslav. Renezance mydlářství. In: Svobodné slovo. ISSN 0231-732X. Roč. 49, č. 113 (19930518), s. 8.

* Bratři Tolmanové (Roztoky) * Roztoky * výroba mýdla * mydlářství * mydlářské dílny * řemeslnická tradice * řemesla * česká řemesla * restituce

* obnova výroby * r. 1806-1949 * r. 1993

Článek z bibliografické databáze Historického ústavu AV ČR (http://biblio.hiu.cas.cz) :

* Hynková, Hana : Pár slov o mydlářském řemesle. Panorama 6, 1998, s. 53-55.

Existují také archivní fondy cechů mydlářů konkrétních měst, zde lze nalézt zajímavé informace o vývoji živnosti, dějinách řemesla, také např. pracovní osvědčení, účetní knihy platů apod. Jednotlivé fondy je možné vyhledat prostřednictvím databáze Archivní fondy a sbírky v České republice (http://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy-cr/default.aspx ) na stránkách Ministerstva vnitra ČR, do vyhledávacího pole Název fondu (sbírky) stačí zadat výraz mydlář. Všechny fondy však nemusejí být veřejnosti přístupné, informace o přístupu k fondu jsou v záznamu vždy uvedeny.

Velmi stručné informace jsou k dispozici také na internetu, např.:

* http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%BDdlo