Historie městské části Palmovka - Praha

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jak vznikl název Palmovka a její stručný historický vývoj. Děkuji Vejražková

Odpověď

Jménem Palmovka, v dnešní době označující ulici, hostinec, celou oblast v Libni, stanici metra aj., byla původně nazývána usedlost čp.59 v Libni, která však zanikla.
Podle záznamů ve viničních knihách koupil roku 1631 Adam Fridrich dvě vinice spojené v jednu od Alžběty Pangratiusové. Za nějaký čas ji prodal "urozenému a statečnému" vladykovi panu Matěji Vojtěchu Milerovi z Mildenburka, konšelu, kupci a erbovnímu měšťanu novoměstskému. Po jeho smrti v roce 1686 byla tato rozsáhlá vinice, zvaná tehdy Milerka, rozdělena mezi dědice. Díl s usedlostí zdědila dcera Voršila, provdaná Palmová. Daniel a Voršila Palmovi ji drželi téměř padesát let a po nich ještě jejich dědicové, takže se tomuto místu začalo oprávněně říkat Palmovka.
Další zajímavou zmínkou z historie usedlosti je toto: Roku 1832 koupil Palmovku - tj. vinici, stavení, stáje, kolnu, stodolu, vinici s ovocnými stromy, keři a zděnými altány - František Antonín Müller a zřídil tu továrnu na mýdlo a svíčky, v domě s kovárnou čp. II se vyráběly lihové nápoje a likéry. Do rodiny Müllerových synů jezdíval na časté návštěvy básník Vítězslav Hálek; traduje se, že v zahradě Palmovky napsal své poslední verše. Z těchto důvodů byla v roce 1895 nově vzniklá ulice vedle Palmovky, dnešní Heydukova, pojmenována podle Hálka.
V roce 1889 koupil vinici a usedlost podnikatel Vojtěch Švarc. Pozemky rozparceloval a získal tak síť stavebních pozemků, které rozprodal, a tak bylo posléze okolí zastavěno. Vlastní usedlost koupil stavitel Werthmüller a část pozemků věnoval obci na stavbu nové dívčí a chlapecké školy. Na konci 19. století začala vznikat okolní uliční zástavba, pod jejímže náporem stará usedlost zanikla.
Informace jsme získali z: LAŠTOVKOVÁ, Barbora; KOŤÁTKO, Jiří. Pražské usedlosti. Praha: Libri, 2001. ISBN 80-7277-057-8.

O historii pražské čvrti Libeň, která zahrnuje i Palmovku, se můžete dočíst v publikacích:
BRONCOVÁ, Dagmar. Kniha o Praze 8. Praha: MILPO, 1996. ISBN 80-901749-8-1.
TOMEŠ, Josef. Libeňskou minulostí. Praha: MAROLI, 2001. ISBN 80-85054-00-0.