Historie Kyrgyzstánu

Text dotazu

Dobrý den. Hledám publikaci, která poskytuje politicko-historické dějiny Kyrgyzstánu od nejstarších dob až po současnost. Jedinou publikaci o které vím je Dějiny Středni Asie od Jean Paul Roux. Tento titul je zároveň vyprodaný, lze někde nalézt v jaké knihovně je tento titul veřejně dostupný? Dále hledám publikaci popisující reálie Střední Asie zejména Kyrgyzstánu. Existují takové publikace, které mapují tuto problematiku v češtině? Angličtina je také možná. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
nejdříve k Vaší otázce dostupnosti knihy Dějiny Střední Asie autora Jean Paul Roux. Kniha se nachází ve velkém množství městských i odborných knihoven. Její dostupnost zjistíte v Souborném katalogu ČR, který je dostupný na adrese https://aleph.nkp.cz/cze/skc nebo pomocí portálu Knihovny: https://www.knihovny.cz/.
Plná citace knihy zní: ROUX, Jean-Paul a Müller, Zdeněk, ed. Dějiny Střední Asie. Vyd. 1. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2007. 435 s. Dějiny států. ISBN 978-80-7106-867-9.

Další knihy, které se věnují Kyrgyzstánu naleznete v již zmíněném Souborném katalogu ČR, případně v online katalogu Národní knihovny ČR na téže adrese. Příkladem uvádíme:
* STANOVSKÁ, Eva. Kyrgyzstán: země koní, hor a barev. Praha: Iron & Steel Group, C2011. 103 s. ISBN 978-80-904597-5-5.
Klíčová slova: Kyrgyzstán -- vlastivěda * fotografické publikace

* KOKAISL, Petr, SAPARBEKOVA, JIBEK Ajbekovna a MICHÁLEK, Pavel. Kyrgyzstán a Kyrgyzové = Kyrgyzstan i kyrgyzy. V Plzni: Západočeská univerzita, 2008. 309 s. ISBN 978-80-7043-772-8.
Klíčová slova: turkické národy -- dějiny * Kyrgyzové -- dějiny * Kyrgyzové -- emigrace a imigrace * obyvatelstvo -- Kyrgyzstán * Kyrgyzstán -- dějiny

* ACHMATOV, Medet Kenžebaevič a SALAŠ, Petr. Kyrgyzstán - krajina a biodiverzita: sborník přednášek. Vyd. 1. V Brně: MZLU, C2007. 103 s. ISBN 978-80-7375-042-8.
Klíčová slova: biodiverzita -- Kyrgyzstán * krajina -- Kyrgyzstán

* KOKAISL, Petr a PARGAČ, Jan. Pastevecká společnost v proměnách času: Kyrgyzstán a Kazachstán. V Praze: Univerzita Karlova, 2006. 292 s. ISBN 80-7308-119-9.
Klíčová slova: středoasijské * země * kultura * společnost * pastevectví * dějiny * etnografie * studie

* DVOŘÁK, Jindřich. U Kirgizů: národopisná studie. V Praze: Nákladem České grafické Unie, 1921. 66 s. Země a lidé; Svazek 8. Klíčová slova: národnosti * Kyrgyzové * Kyrgyzstán

Knihy o Střední Asii obecně:
* PETR, Tomislav. Krajiny včerejška: v horách, pouštích a oázách Střední Asie. Vyd. 1. Praha: Gasset, 2010. 231 s. Bounty. ISBN 978-80-87079-07-2.

* WERNER, Karel. Náboženské tradice Asie. / 1, Od Indie po Mongolsko, s přihlédnutím k Přednímu východu. 2., rozš. a zrev. vyd. Bratislava: CAD Press, 2008. 392 s. ISBN 978-80-88969-29-7.

* PAROLEK, Radegast a LANĚ, Tomáš. Nástin literatur střední Asie a Sibiře. Praha: Melantrich, 1995. 97 s. ISBN 80-7023-197-1.
Klíčová slova: literatura -- Sibiř -- dějiny * literatura -- Střední Asie -- dějiny

* HORÁK, Slavomír. Rusko a Střední Asie po rozpadu SSSR. Vyd. 1. Praha: Karolinum, 2008. 266 s. ISBN 978-80-246-1472-4.
Klíčová slova: Rusové * mezinárodní vztahy * politika a vláda * země bývalého Sovětského svazu * Rusko * Asie střední

* HORÁK, Slavomír. Střední Asie mezi Východem a Západem. Vyd. 1. Praha: Karolinum, 2005. 259 s. ISBN 80-246-0906-1.
Klíčová slova: geopolitika -- Střední Asie * politický systém -- Střední Asie * postkomunismus -- Střední Asie * regionální konflikty -- Střední Asie * Asie střední -- politika a vláda -- 1991-

* RICE, Tamara Talbot. Umění Střední Asie. 1. vyd. Praha: Odeon, 1973. 286, [2] s. Světové umění; Sv. 50.
Klíčová slova: Střední Asie - umění výtvarné - vývoj - tisíc. 2. př. n. l. - stol. 12. - studie a vyobrazení

Knihy o Kyrgyzstánu i o Střední Asii byly nalezeny využitím klíčových slov Kyrgyzstán a Střední Asie a byly omezeny jazykem čeština. Publikací je samozřejmě větší množství, další knihy můžete dohledat ve výše odkázaných katalozích a v případě potřeby je upřesnit dalšími pojmy, např. politika, dějiny , umění, apod.

Pokud by Vás zajímal i periodický tisk, doporučujeme Vám využít článkovou bázi ANL na adrese http://aleph.nkp.cz/cze/anl, kde můžete vyhledat články z novin, časopisů a sborníků od roku 1991. Pokud byste měl zájem i o články ze zahraničních odborných periodik, doporučujeme Vám využít licencované online zdroje, z nichž některé nabízí vedle bibliografického záznamů také odkaz na plný text. Databáze, které nabízí NK ČR pro své uživatele naleznete na adrese https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju, informace o možnosti vzdáleného přístupu ke zdrojům na www: https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/vzdaleny-pristup. Některé licencované zdroje nabízí také další knihovny, především odborné a vysokoškolské. Pokud některou z nich navštěvujete, zeptejte se zde na možnosti přístupu k těmto zdrojům.