historie knihy, části knihy

Text dotazu

Dobrý den, prosím vás o tyto informace:
1. Z jakých částí se skládá historická kniha (rukopisná i tištěná)
2. Přibližná doba vzniku (století) jednotlivých částí historické knihy
Předem děkuji za informace.

Odpověď

Dobrý den, dle knihy Zdeňka Tobolky: Kniha. Její vznik, vývoj a rozbor, se kniha skládá z těchto částí:

TITULNÍ LIST(Y) V dnešním slova smyslu jej mají až knihy tištěné. Dříve, například u románských knih, to byl celostránkový obraz.
OBSAH - "Seznam nadpisů kapitol knihy s odkazem ( někdy i bez něho) na stranu, list nebo odstavec(...)". Do české knihy jej zavedl Pavel Severýn z Kapí Hory v Praze ( 16. století ).
VĚNOVÁNÍ, DEDICATORIA - "To jest předmluva, v níž buď autor nebo výrobce knihy, pokud to není autor sám, dává knihu na důkaz úcty pod ochranu určité osoby nebo určité korporace." Uváděno již v antických svitcích.
PŘEDMLUVA, PRAEFATIO - " Stať, kde buď spisovatel, nebo vydavatel, nebo nakladatel, nebo tiskař informují čtenáře o vzniku díla, jeho účelu, metodě, případně přetisku, pramenech, pomocnících, o námaze spisovatelově ap."
Nebývá u rukopisů a raných prvotisků. V Čechách až roku 1539 připojil předmluvu k "České kronice" Martin Kuthen ze Šprinsberka.
ÚVOD, PROEMIUM - " V době, kdy kniha měla tvar svitku, bylo proemium obsah předcházejícího svitku v resumé (...). Humanisté 16. století umisťovali na počátku knihy její veršovaná doporučení jednoho nebo několika přátel."
VLASTNÍ TEXT
REJSTŘÍK - "Rejstřík jsou seznamy osob, míst i věcí, o nichž se v díle pojednává, pořízené za účelem rychlého hledání v knize (...)." Jedná se o italský vynález. Poté jej převzala Francie a Španělsko. V Německu byl první rejstřík uveřejněn v roce 1473. V Čechách se nachází první rejstřík v neilustrovaném českém Pasionálu z doby před rokem 1487 - na konci knihy. Na počátku knihy se v Čechách objevuje první rejstřík v knize tiskaře Alakrawa v roce 1484.
CHYBY TISKU, ERRATA, CORRIGENDA - První seznam chyb uveřejnil ve svém tisku basilejský tiskař Berthold Ruppel roku 1468. V roce 1539 tak učinil pražský tiskař Pavel Severýn z Kapí Hory.
SEZNAM ZKRATEK
SEZNAM PRAMENŮ - u nás například v díle Václava Hájka z Libočan (1541).
DOSLOV nebo RADY ČTENÁŘI ( např. v díle Mikuláše Konáče z Hodiškova (1514)) Antická svitková kniha i psaná popř. tištěná kniha kodexová bývala ukončena VERŠÍKY.
Někdy byl ke knize připojen VÝTAH v některém světovém jazyce.
Více se dočtete v knize:
TOBOLKA, Zdeněk Václav. Kniha : její vznik, vývoj a rozbor. 1. vyd. Praha : Orbis, 1949. str.162 - 169.

Řadu informací naleznete také v knize:
HORÁK, František. Česká kniha v minulosti a její výzdoba. 1. vyd. Praha : František Novák, 1948

Dále v publikacích:
LEVARIE, Norma. The art & history of books. New Castle : Oak Knoll Press ; London : British Library, c1995 JANZIN, Marion. Das Buch vom Buch : 5000 Jahre Buchgeschichte. vyd. 2. Hannover : Schlüter, 1997. ISBN 80-87706-515-5