Historie hitparád

Text dotazu

Dobrý den,

  zajímalo by mě, kde se dá nalézt historie hitparád v Československu a ČR od roku 1930 - současnost.

Existuje nějaký ucelený dokument, kde bych mohl informace dohledat.

Zajímá mě také aktuální žebříčky jednotlivých období.

Děkuji Vám za pomoc.

S pozdravem

David Vavroš

Odpověď

Vážený pane Vavroši,
na úvod Vám krátce odcitujeme heslo z Encyklopedie jazzu a moderní
populární hudby (sig. VT 75963/1), které je psáno z pozice textu 80.
let 20. století:
"hit parade, též hitparáda, rozhlasové (méně často TV) pořady
sestavované z bestsellerových nahrávek v oblasti moderní pop. hudby.
Jsou zvukovým protějškem v čsp. publikovaných nejprodávanějších gram.
desek (v. charts), někdy se s nimi kryjí , jindy slouží k sestavení
h.p. dopisy posluchačů. První h.p. vznikla 1935 v USA, v evropských
zemích se těší největší popularitě h.p. stanice Radio Luxembourg.
Obdobou zahraničních h.p., sledující ovšem přísněji výběr skladeb i z
kvalitativních hledisek, byl u nás oblíbený pořad 12 na houpačce (60.
léta - pozn. MKP). V současnosti je na obdobném principu je
sestavován rozhl. pořad stanice Hvězda Start. Zač. 70. let se
slovenská Malá televizní hitparáda zařadila k nejsledovanějším TV
seriálům zábavného rázu."

Vzhledem k Vámi vymezenému časovému úseku a s odkazem na výše zmíněný
text nemůžeme doporučit tištěný monografický zdroj, který by takovou
časovou osu  ve smyslu, ve kterém je termín hitparáda většinou
používán, pokrýval.
Navíc v různé míře kontrolovaný hudební trh v Československu mezi
lety 1948 - 1989 může být jen velmi komplikovaně považován jako odraz
"skutečného posluchačského zájmu a zpěvácké popularity".

Autoři zastoupení ve fondu Městské knihovny v Praze tedy spíše mapují
konkrétní pěvecké soutěže, kde mohou lépe zohlednit kontext dané
soutěže popularity. Je to například Klec na slavíky od Jana Krůty
(sig. VT 1216) a Bratislavská lýra od Ivana Szabó (VT 2355).

Je možné pracovat také s volnými zdroji na internetu, kde jsou k
dispozici různé hitparády zejména posledních let..

S dalším dotazem je možné se obrátit na Muzeum a archiv populární
hudby.
http://www.popmuseum.cz/about/about.php

Použité zdroje

Krůta, Jan. Klec na slavíky: o zpívání do zlata i do bláta: Zlatý
(Český) slavík 1962-2002. 1. vyd. Praha: Epocha, 2003. 360 s., [16]
s. barev. obr. příl. ISBN 80-86328-27-9.

Matzner, Antonín a kol. Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby.
Část věcná. 2., dopl. vyd. Praha: Supraphon, 1983. 415 s.

Szabó, Ivan. Bratislavská lýra. 1. vyd. Bratislava: Marenčin PT,
2010. 330 s. ISBN 978-80-8114-057-0.