historický fakt jako historicko-filosofický pojem

Dobrý den! Marně hledám jakoukoliv informaci o pojmu "historický fakt", a to nikoliv jako o pouhém označení faktu X data z minulosti, ale jako fenoménu sloužícímu k interpretaci dějin. Tedy nemohu narazit na práci, která by pojednávala o vztahu historického faktu a historické skutečnosti, o jeho proměnách a (de)formování v čase, proměně jeho interpretace s příchodem nových způsobů bádání v historii. Alespoň to jsou okruhy, které by se ve spojitosti s ním měly objevit. P.S.: jedná se o jednu z otázek z předmětu "dějiny dějepisectví", pro kterou si hledám podklady.

jde zřejmě o otázku metodologie, teorie či filozofie dějin - a patrně by bylo třeba hledat odpověď na vaši otázku v rámci obecnějších pojednání.
Uvádíme několik titulů ze stránek Ústavu světových dějin FF UK (http://usd2.ff.cuni.cz/sylaby/stellner-uvodproseminar3.php). Plus další tituly, které jsme zjistili v našich fondech, jeden z nich se přímo vztahuje k tématu, jak jste jej formuloval.

Další literaturu můžete hledat v bázích NKC, ANL (https://aleph.nkp.cz/F) pomocí klíčových slov: metodologie dějin, filozofie dějin, historiografie.

Nakonec: pokud jde o přípravu ke zkoušce, měl by vám dotazy k literatuře zodpovědět váš učitel, nebo zkoušející. Naše odpověď zákonitě nemůže být úplná a kvalifikovaná.

Z. Jindra, F. Svátek, J. Štaif: Úvod do studia hospodářských a sociálních dějin, Praha 1997
Miroslav Hroch a kol., Úvod do studia dějepisu, Praha 1985
Marc Bloch, Obrana historie aneb historik a jeho řemeslo, Praha 1967
E.H. Carr, Co je historie?, Praha 1968