historický a fikční narativ

Text dotazu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli existuje nějaká kniha o literární teorii, ve které se autor zabývá popisem a rozdíly mezi fikčním a historickým narativem. Jsem si jistá, že se v pracech některých teoretiků vyskytuje, ale netuším kdo to rozebírá z metodologického hlediska nebo kde je prostě praktický popis.
Předem díky.

Odpověď

Dobrý den,

knihu, která by přímo popisovala rozdíly mezi fikčním a historickým narativem, jsme bohužel nenašli. Doporučujeme obrátit se na Ústav pro českou literaturu AV ČR https://ucl.cas.cz/, kde by mohli mít víc informací o této problematice. Nám se podařilo najít pouze zmínky o narativu v několika statích na internetu, viz příl.

Z českých autorů, kteří se problematikou zabývali, je např. docent českého jazyka, jazykovědec a literární vědec Lubomír Doležel.

Při své vědecké práci hlavně v počátku vycházel především ze stylistiky a teorie textu.

Vyústěním této etapy se stala práce Narrative Modes in Czech Literature (1973, revid. čes. vydání vyšlo až v roce 1993, jejíž teoretická část přinesla ucelenou, textově zaměřenou koncepci fikčního narativu, která je vybudována na gramatické, sémantické a funkční pozici mezi pásmem vypravěče a pásmem postav.

V kapitole "Postmoderní výzva" je za počátek postmoderní relativizace rozdílu mezi fikčním a historickým narativem označen Barthesův známý esej "Diskurz historie" z roku 1967.

Nerozlišitelnost historie a fikce je podle francouzského (post)strukturalisty způsobena tím, že první od druhé přejímá narativní formu...

K podobnému závěru jako Barthes dospěl o několik let později také Hayden White, v knize Tropics of Discourse (1978).

Doležel ovšem, podobně jako někteří jiní teoretikové, zdůrazňuje, že narativní podání samo o sobě historii ve fikci nemění; sám vychází ze sémantiky, na rozdíl od některých naratologů.

Jeho ústřední teze zní:" jazyk nám vskutku neposkytuje přímý přístup k realitě, nejen světy fikce, nýbrž také světy historie jsou možné světy. Mezi fikčními a historickými světy však existuje celá řada funkčních a strukturních rozdílů..."

Čerpáno z: ALUZE 1/2008 - Revue pro literaturu, filozofii a jiné https://web.archive.org/web/20081204043247/http://www.aluze.cz/2008_01/06_studie_cohn.php

Naratologií se zabývala i společnost kolem tzv. Pražské školy, Pražského lingvistického kroužku, např. Felix Vodička a Jan Mukařovský. Z dalších autorů, kteří se naratologií zabývali ve svých studiích je např. Vladimír Propp (Morfologie pohádky se studií Clauda Lévi Strausse. Praha: Ústav pro českou literaturu ČSAV, 1970.)