Historické knihovny v západních Čechách.

Text dotazu

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, které z historických (zámeckých a klášterních) knihoven v západních Čechách jsou nejzajímavější svým architektonickým a uměleckým řešením? Popřípadě, kde se o jejich architektonickém a uměleckém řešení lze dočíst něco víc.

Děkuji za Vaši odpověď

Odpověď

Dobrý den, z řady zajímavých západočeských zámeckých či klášterních knihoven jmenujme např. kláštery Teplá a Kladruby, zámky Kozel, Manětín, Kynžvart, Horšovský Týn. Více informací je možno dohledat v níže uvedených zdrojích:

Hrubý, Josef. Historické knihovny západních Čech. V Plzni: Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody, 1976. [38] s.

Libri catenati Egrenses : knihy a knihovna chebských františkánů v pozdním středověku a raném novověku / k vydání připravili a Úvodem napsali Kamil Boldan a Jindřich Marek. - 1. vyd. - Praha : Národní knihovna České republiky, 2013. - 358 s.

Mašek, Petr a Turková, Helga. Zámecké, hradní a palácové knihovny v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: k výstavě 50 let oddělení zámeckých knihoven Knihovny Národního muzea 1954-2004: Muzeum knihy Žďár nad Sázavou květen - říjen 2004. Praha: Národní muzeum, 2004. [66] s. ISBN 80-7036-161-1.

Mašek, Petr. Zámecké knihovny v zemích koruny české. In: Radimská, Jitka. K výzkumu zámeckých, měšťanských a církevních knihoven. České Budějovice: Jihočeská univerzita, 2000.

http://www.nm.cz/Knihovna-NM/Oddeleni-KNM/Oddeleni-zameckych-knihoven/

Použité zdroje

BOK, Václav. Historické knihovny západních Čech. Minulostí Západočeského kraje, 1978, 14, s. 177.
FIALA, Zdeněk, ed. a BĚLOHLÁVEK, Miloslav. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. [Díl] 4, Západní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1985. 521 s., [32] s. barev. obr. příl., [4] s. barev. obr. příl.
HRUBÝ, Josef. Historické knihovny západních Čech. V Plzni: Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody, 1976. [38] s.
VLČEK, Pavel, SOMMER, Petr a FOLTÝN, Dušan. Encyklopedie českých klášterů. 1. vyd. Praha: Libri, 1997. 782 s. ISBN 80-85983-17-6.