Herbář rostlin

Text dotazu

Hledám knihu nebo věrohodné www stránky, které přinášejí soupis stromů, keřů a trvalek a informace o nich ( do jaké dorůstají výšky a šířky, jaký mají tvar, jaké kultivary, jak vypadají na jaře, v létě, na podzim, jaké mají nároky na půdu, jestli jsou jedovaté...). Osazujeme zahradu a najít tyto informace je nadlidský výkon.

Odpověď

Dobrý den,

máte pravdu, najít slušné webové stránky, které podávají informace o maximu rostlin, není až tak snadné. Internetové herbáře často  nefungují, anebo musíte být botanik a postupovat po čeledích a rodech ... Informace o rostlinách najdete i v nabídkách některých zahradnictví, ale zase jedná pouze o rostliny, které mají skladem, není to tedy celkový přehled zahradních rostlin a stromů ČR. Případně existují severy, jež se věnují konkrétnímu zahradnickému tématu, např.: http://rostliny.naturfoto.cz/ , https://abecedazahrady.dama.cz/zahradni-rostliny , http://www.kvetena.cz/stromy/stromy.asp .

Proto bychom si Vám dovolili doporučit níže uvedenou literaturu, která by Vám měla usnadnit Vaše rozhodnutí a následnou práci. Informace, anebo fotografie, jak vypadá daná rostlina v různém ročním období, není obsahem ani jedné z publikací, ostatní informace jsou vesměs v obsahu. Pokud budete chtít si prohlédnout rostlinu v různém ročním období, zkuste se podívat na konkrétní rostlinu na webech nadšenců a na diskusních fórech.

 Literatura:

BRICKELL, Christopher, ed. A-Z encyklopedie zahradních rostlin. Vyd. 1. Praha: Knižní klub, 2008. 1128 s. ISBN 978-80-242-2069-7.

Velká encyklopedie zahrady od A do Z. Vyd. 1. Praha: Knižní klub, 2002. 420 s. ISBN 80-242-0773-7.

WOLFF, Jürgen, ed. a THROLL-KELLER, Angelika, ed. Encyklopedie zahradních rostlin: moje krásná zahrada. 1. vyd. Praha: Fortuna Libri, C2008. 289 s. ISBN 978-80-7321-375-6.

HAGEN, Thomas a BORSTELL, Ursel. Jakou rostlinu kam zasadit: nejlepší druhy pro vaši zahradu. 1. vyd. Praha: Grada, 2009. 157 s. Spolehlivý zahradní rádce. ISBN 978-80-247-2726-4.

Zahrada: velký domácí rádce pro krásnou a užitečnou zahradu. Vyd. 1. Praha: Beta, 2006. 567 s. ISBN 80-7306-228-3. - nejsou fotografie, ale velice přehledné rady BÄRTELS, Andreas, BERGER, Frank von a BARLAGE, Andreas. Zahradní rostliny: přes 4500 stromů, keřů a květin. Překlad Hana Janáčková a Zdenka Podhajská. Vydání první. Praha: Euromedia, 2016. 639 stran. Esence. ISBN 978-80-7549-122-0.

TIMMERMANN, Annette. Zahradní rostliny: 500 nejkrásnějších druhů. Překlad Václav Větvička. 1. vyd. Čestlice: Rebo, 2005. 408 s. ISBN 80-7234-416-1.

BERRY, Susan a BRADLEY, Steve. Zahradní rostliny: obrazová encyklopedie. České vyd. 1. Praha: Svojtka & Co., 2003. 160 s. Ilustrovaná encyklopedie. ISBN 80-7237-506-7.