Havlín

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě jakým způsobem vzniklo příjmení Havlín a odkud pocházíme. Vím
o hoře v Praze na Zbraslavi, která se také jmenuje Havlín a zajímala by mě i
tato souvislost. Byl bych rád, kdyby mi odpověď přišla na e-mail.

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se Vám za delší dobu odpovědi, která byla způsobena velkým množstvím dotazů zaslaných službě Ptejte se knihovny NK ČR v minulém týdnu.

Příjmení Havlín je odvozeno z osobního jména Havel, které je latinského původu z Gallus= obyvatel Galie - počeštěno na Havel - podobně jako Paulus na Pavel.

Statistiky Ministerstva vnitra ČR evidovaly ke dni 15.7.2009 645 mužů a 680 žen s příjmením Havlín/ová. Statistiky naleznete na adrese: http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx .

Kopec Havlín na Zbraslavi byl nejspíše pojmenován po svatém, kterému je zasvěcen kostel na jeho vrcholu - kostel sv. Havla. O kostele se dočtete např. na http://www.zbraslavhistorie.info/ , http://www.turistik.cz/cz/kraje/hlavni-mesto-praha/okres-hlavni-mesto-praha/praha-okres-hlavni-mesto-praha/havlin-zbraslav/ .

Použitá literatura:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vydání druhé. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Praha: Academia, 2006. 651 s. ISBN 80-200-0775-X.

Kopec Havlín jsme bohužel v knihách o původu zeměpisných názvů nenašli.

Procházeli jsme publikace:

* LUTTERER, Ivan; MAJTÁN, Milan; ŠRÁMEK, Rudolf. Zeměpisná jména Československa : slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje. 1. vyd.. Praha : Mladá fronta, 1982. 373 s.

* OLIVOVÁ-NEJEZCHLEBOVÁ, Libuše. Pomístní jména v Čechách : o čem vypovídají jména polí, luk, lesů, hor, vod a cest. Vyd. 1.. Praha : Academia : Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky, 1995. 520 s. ISBN 80-901072-8-1 * 80-200-0554-4.