hard disk

Text dotazu

Dobrý den, prosím nevíte náhodou jméno autora, který vymyslel hard disk?

Odpověď

Dobrý den,

Jelikož neupřesňujete co považujete za hard disk, budeme považovat magnetický buben a magnetickou pásku. Konkrétní jména vynálezců nejsou známa, budeme jmenovat konkrétní zařízení na nichž byla použita. Přechod z RAM na vnější paměti. Citujeme: " Národky na rozsah dat a programů uchovaných v paměti počítače stále stoupaly Brzy se zjistilo, že všechny informace nemusí být v rychlé operační paměti, ale stačí je mít uschované  v nějaké formě vnitřní paměti s pomalejším přístupem. Podstatné je vyhnout se zdlouhavému čtení opakovaně používaných informací z děrných štítků nebo z děrné pásky. Tato forma paměti získala označení vnější paměť . Postupně se pro ni začaly používat již dříve objevené technologie - magnetický buben a magnetická páska. První bubnové paměti se začaly zavádět do již existujících nebo projektovaných počítačů v letech 1947 až 1948. V některých projektech byly použity i jako vnitřní paměť místo paměťových obrazovek. Magnetické pásky se uplatnily o několik let později (BINAC 1949, SEAC 1950, UNIVAC 1951, EDVAC 1952, IBM 701 1952).Zatímco od použití magnetického bubnu se brzy odstoupilo vzhledem k jeho vysoké poruchovosti (nakonec ho plně nahradil magnetický disk), magnetická páska se používá dodnes. Změnilo se ale její uplatnění. Dříve se zní četly informace nutné k aktuálnímu provozu počítače, dnes slouží jako záložní zařízení."

Magnetická páska byla vynalezena v roce 1928 a magnetický buben v roce 1932.

Zdroj: ZELENÝ, Jaroslav a MANNOVÁ, Božena. Historie výpočetní techniky. 1. vyd. Praha: Scientia, 2006. 183 s. Stručné dějiny oborů. ISBN 80-86960-04-8.

Zdrojová literatura:

ZELENÝ, Jaroslav a MANNOVÁ, Božena. Historie výpočetní techniky. 1. vyd. Praha: Scientia, 2006. 183 s. Stručné dějiny oborů. ISBN 80-86960-04-8.

MUSÍLEK, Michal. Kapitoly z dějin informatiky. Vyd. 1. Hradec Králové: Gaudeamus, 2011. 193 s. ISBN 978-80-7435-129-7.

NAUMANN, Friedrich. Dějiny informatiky: od abaku k internetu. Vyd. 1. Praha: Academia, 2009. 422 s. Galileo; sv. 40. ISBN 978-80-200-1730-7.

FOLTA, Jaroslav, ed. Computing technology past & future. Prague: National Technical Museum, Departement of the History of Technology, 2001. 226 s. Acta historiae rerum naturalium necnon technicarum = Prague studies in the history of science and technology. New series; vol. 5. ISBN 80-7037-110-2.

FOLTA, Jaroslav. Vývoj výpočetní techniky. Praha: Společnost pro dějiny věd a techniky, 2005. 128 s. Práce z dějin techniky a přírodních věd, sv. 5. Česká technika na pozadí světového vývoje; 2. ISBN 80-7037-185-4.