Handbuch der Mechanik

Text dotazu

Dobrý den, ve fondu Národní knihovny ČR jsou
uloženy všechny tři díly Handbuch der Mechanik od F. J. Gerstnera. Ve 2.
díle je citována konstrukce čerpacího vodního stroje od Josefa Božka, včetně
výpočtů.
Bylo by možné pro studijní účely navštívit Vaší knihovnu a nechat okopírovat
několik stránek buď popisu, nebo i výpočtů? Stačí přijet bez objednání,
vypůjčit knihu a potom ještě ten den nechat u Vás okopírovat? Kolik stojí
černobílé kopie formátu A4 a kolik barevné stejného formátu?

Odpověď

Dobrý den,

všechny tři díly "Handbuch der Mechanik" jsou v Národní knihovně ČR zařazeny do Fondu 19.století. Přístup k danému fondu v Národní knihovně ČR je možný, řídí se ovšem specifickými pravidly. Knihy z daného fondu se čtenářům půjčují pouze do Studovny vědeckých pracovníků. Knihy z daného fondu je třeba předem objednat přes Naskenované katalogy (KATIF): Generální katalog I

> G - Goety > 013: Gerli-Gesam > č.lístku: 979. Knihu můžete objednat

> přes

formulář (v levém horním rohu - Objednat titul - jako místo k vyzvednutí se v tomto případě uvádí Studovna vědeckých pracovníků). Objednávku je třeba telefonicky potvrdit pracovníkům Informací v Hale služeb: 221 663 + linka 248.

Pro přístup k daným publikacím je třeba vlastnit platný čtenářský průkaz Národní knihovny ČR (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_cenik.htm#1). Kopie z Fondu 19.

století je možné získat pouze na objednávku. Ve Studovně vědeckých pracovníků vyplníte formulář pro Objednávku reprografických prací na konkrétní strany z publikace, které si vyberete. Jedna strana A4 pořízená ve zvláštním ochranném režimu je účtována 5,- Kč (barevná kopie A4 zhotovená velkoformátovým skenerem je účtována 12,- Kč). Reprografické služby na objednávku se vyřizují dle počtu stran do druhého dne (do 5 stran), do 1 dne od doručení objednávky( 6-10 stran), do jednoho týdne (11 - 50 stran)( http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_repro_obj.htm). Hotové kopie si můžete vyzvednout v Národní knihovně ČR, popřípadě nechat zaslat poštou.

Další informace můžete nalézt na stránkách Národní knihovny ČR:

http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_stud_ved_prac.htm.

Pokud znáte přesnou citaci (tedy i strany) úseku, který chcete z knihy získat ve formě kopií, je možné objednat kopie i bez návštěvy knihovny přes referenční služby (reference@nkp.cz). K ceně za kopie je v tomto případě účtován příplatek za přípravu předloh (30,- Kč). Při zasílání zakázky poštou také balné (35,- Kč) a poštovné.

V souladu s autorským zákonem č. 216/2006 Sb., kterým se mění zákon č.

121/2000, o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským, jsou kopie zhotovené NK ČR určeny pouze ke vzdělávací, výzkumné a osobní potřebě objednavatele.