haiku

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych co nejvíce informací o teorii básnického útvaru zvaného "haiku" - jaké podnínky musí útvar splňovat, aby se takto dal nazývat. Našla jsem jen pravidlo o počtu slabik 5-7-5.

Odpověď

Dobrý den,

haiku klasická japonská lyrická báseň o 17 slabikách (5, 7, 5). Vznikla v Japonsku v 17. století, zakladatelem žánru je jeden z nejznámějších japonských básníků Matsuo ašó. Jedním z podstatných znaků haiku je to, že má obsahovat tzv. sezónní slovo, jímž byla báseň zasazena do určitého ročního období (v původním haiku převládala přírodní tematika). Haiku může být i žertovné nebo společenskokritické, pak se označuje slovem senrjú.
Je samozřejmě problém přenos formy z japonštiny do evropských jazyků. Do češtiny se haiku často překládala rýmovaně (např. překlad Bašóa od M. Nováka a J. Vladislava). Novější překlady A. Límana jsou nerýmované a před přísným dodržováním formy dávají přednost přesnějšímu zachycení obrazu a nálady básně.
Řada českých autorů také tvoří původní haiku, známý je např. K. Trinkiewicz.

Podle:
Lexikon literárních pojmů / Libor Pavera, František Všetička. -- 1. vyd.. -- Olomouc : Nakladatelství Olomouc, 2002. -- 422 s. ; 24 cm

Další literatura:

Japonská literatura / Zdenka Švarcová. -- Vyd. 1.. -- Praha : Karolinum, 2005- . -- sv. : il. ; 25 cm
(obsahuje důkladné pojednání o haiku)

Vlna zenu : Bašó : haiku a zen / [Robert Aitken ; z anglického originálu ...

přeložil Jiří Zavadil]. -- Praha : Pragma, [2004]. -- 181 s. : il., portréty ; 21 cm

International Haiku Convention 2002. -- Ehime : Ehime Culture Foundation, c2003. -- 76 s. : il. ; 21 cm

Úzká stezka do vnitrozemí / Bašó ; [přeložil Antonín Líman]. -- Vyd. 1.. -- Praha : DharmaGaia, 2000. -- 163 s. : il. ; 16 cm

Měsíce, květy : výbor z básní haiku / Bašó ; [z japonských originálů podle různých vydání vybrali, přeložili, doslovem a poznámkami opatřili Miroslav Novák a Jan Vladislav]. -- Vyd. 2.. -- Praha : Mladá fronta, 1996. -- 169 s. ; 15 cm

Pár much a já : malý výběr z japonských haiku / přeložil Antonín Líman. -- Praha : DharmaGaia, 1996. -- 131 s. : il. ; 16 cm

Lob des Haiku = Chvála haiku / Karel Trinkewitz. -- 1. vyd.. -- Praha : Akropolis, 2004. -- 237 s. : il. ; 18 cm