Habrman/nnovo náměstí?

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda se správně píše Habrmanovo či Habrmannovo náměstí (tedy byl-li dotyčný Habrman nebo Habrmann)? Sekávám se s oběma verzemi a nevím, která je správná. Děkuji Vám

Odpověď

Dobrý den,

v tištěných zdrojích týkajících se města Plzně jsme se s názvem tohoto náměstí setkali pouze jednou, a to jako Habrmannovo náměstí (HRBOTICKÁ, Jana. Plzeň: nejkrásnější památky. Plzeň : Fraus, c2005. [64] s. ISBN 80-7238-413-9), jinak je v tomtéž tvaru uváděn na mapách Plzně, dostupných např. na Mapovém portálu města Plzně (http://www.plzen.eu/o-meste/mapy/).
Název je ve tvaru Habrmannovo náměstí uveden také mezi geografickými autoritami Databáze národních autorit ČR (https://aleph.nkp.cz/cze/aut).

Náměstí zřejmě dostalo svůj název po Gustavu Habrmanovi (1864-1932), novináři a sociálně demokratickém politikovi, který v Plzni působil a je také pochován na ústředním hřbitově.

Bližší životopisné údaje o jeho osobě můžete získat např. z těchto zdrojů:
* Báze regionálních osobností SVK Plzeň: https://svkpk.cz/katalogy-databaze/#dbe-regionalni&regionalni-osobnosti
* TOMEŠ, Josef a kol. Český biografický slovník XX. století. I. díl, A-J. Praha; Litomyšl: Paseka, 1999. Str. 392.
* Ottův slovník naučný nové doby : dodatky k Velikému Ottovu slovníku naučnému / redakci vede B. Němec. - Praha : Otto, 1930-1943. - 6 dílů

Na stránkách Českého rozhlasu jsme však nalezli článek, který upozorňuje na to, že varianta Habrmannovo náměstí je chybná, jelikož Gustav Habrman je psán s jedním "n".

Více by Vám snad mohl napovědět ještě následující článek:

Plzeňské ulice a náměstí [pojmenované v minulosti podle soc. demokrata Gustava Habrmana]. Plzeňské noviny, 1990, 13.4., č.15., s. 3.