haagske a ženevske konvence, úmluvy

Text dotazu

DOBRÝ DEN. CHTĚLA BYCH VÁS POŽÁDAT A VYSVĚTLENÍ CO JSOU HAAGSKE A ŽENEVSKÉ KONVENCE, ÚMLUVY. JAK, KDY VZNIKLY, KDO JE ZALOŽIL, K ČEMU JSOU VYUŽÍVÁNY? UDĚKUJI ZA VSTŘÍCNOST.

Odpověď

Dobrý den, Haagské konvence (též úmluvy) jsou smlouvy uzavřené na mírových konferencích 1899 a 1907 v Haagu. První konferenci organizovalo Rusko (účast 26 států) a výsledkem byly 3 dílčí dohody o pravidlech vedené války (mj. zákaz používaní otravných plynů). K dohodě o omezení zbrojení se nedospělo ani na konferenci r. 1907 (účast 44 států), kdy byly potvrzeny předchozí dohody a přidáno 10 nových.
Haagské úmluvy vycházely ze zásad, že válčící státy nemají neomezené právo na volbu prostředků a způsobů vedení války a že nepřátelství v konfliktu nemá přesahovat stanovené meze. Některé sjednané haagské úmuvy: Úmluva o pokojném vyřizování mezinárodních sporů; Úmluva o počátku nepřátelství; Úmluva o zákonech a obyčejích pozemní války a Řád pozemní války; Úmluva o právech a povinnostech neutrálních osob v pozemní válce; Úmluva o právech a povinnostech v námořní válce a o omezeních kořistního práva v námořní válce, atd. Podle konvence o smírném řešení mezinárodních sporů byl zřízen haagský mezinárodní rozhodčí soud. V 1.a 2. světové válce byly v mnoha směrech tyto zásady porušované.

Ženevské úmluvy o ochraně obětí ozbrojených konfliktů jsou mezinárodní smlouvy kodifikující mezinárodněprávní ochranu obětí války. Byly přijaty na konferenci v Ženevě roku 1949 a ratifikovalo je více než 70 států. Všechny čtyři úmluvy (Ženevská úmluva o zacházení s válečnými zajatci, Ženevská úmluva o ochraně civilních osob za války, Ženevská úmluva o zlepšení osudu raněných a nemocných příslušníků ozbrojených sil v poli a Ženevská úmluva o zlepšení osudu raněných, nemocných a trosečníků ozbrojených sil na  moři) jsou ovládány snahou o humanizaci ozbrojených konfliktů. Úmluvy z roku 1949 navazovaly na tři starší úmluvy, přijaté také v Ženevě 1864, resp. 1906 a 1929. 1977 byly k úmluvám z 1949 připojeny ještě dva dodatkové protokoly upravující mezinárodní a vnitrostátní konflikty.

Použitá literatura:
* Universum : všeobecná encyklopedie. Vyd. 1.. Praha : Odeon, 2000-2001. 10 sv. ISBN 80-207-1060-4 (soubor : váz.)
* Všeobecná encyklopedie ve čtyřech svazcích. Vyd. 1.. Praha : Nakladatelský dům OP, 1996-. 4 sv. ISBN 80-85841-17-7 (soubor : váz.).

Internetové zdroje:
http://cs.wikisource.org/wiki/Kategorie:%C5%BDenevsk%C3%A9_%C3%BAmluvy_o_ob%C4%9Btech_v%C3%A1lky
www.cervenykriz.eu/cz/mhp_vyroci/100Haag.pdf.