Guth Jarkovský

Text dotazu

Prosím,kdy vyšla kniha Guta Jarkovského Pravidla
chování a zda to byly 1 kniha nebo více dílů A je ještě někde k nahlédnutí?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

bohužel přesně nevíme, které dílo Jiřího Gutha-Jarkovského máte na mysli. Z elektronického katalogu Národní knihovny ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ) jsme vybrali všechna, která se dotýkají společenského chování nebo etikety.

Řada z nich však vyšla v několika vydáních, často i novodobých, která by potom měla být dostupná v každé větší knihovně. V přehledu uvádíme vždy nejstarší vydání, které se nám podařilo nalézt.

* Kterak slušně jísti a kterak se dobře chovati u stolu / Dr. Jiří St. Guth-Jarkovský [pseud.]. -- Praha : Bursík a Kohout, 1923. -- 32 s. : obr. ; 8°

* Novodobý ilustrovaný společenský katechismus. Díl I, Společenské rady a pokyny / Sestavil Jiří Stanislav Guth-Jarkovský. -- VI. přepracované, rozšířené a ilustrované vydání. -- V Praze : Akademické kolektivum : Družstvo českých knihkupců [distributor], 1939 (Politika). -- 288 s. ; 8°

* Novodobý ilustrovaný společenský katechismus. Díl II, Společenské rady a pokyny / Sestavil Jiří Stanislav Guth-Jarkovský. -- VI. přepracované, rozšířené a ilustrované vydání. -- V Praze : Akademické kolektivum, 1940 (Politika). -- 316-[I] s. ; 8°. -- (Knižnice Takt)

* Pravidla slušnosti pro mládež / sestavil Dr. Jiří Guth. -- [1. vyd.]. -- V Praze : Hejda a Tuček, [1914]. -- 143-[1] s. ; 19 cm

- do studovny

* Společenské klasobraní / sestavil Jiří St. Guth-Jarkovský. -- [Praha] : Pražský ilustrovaný zpravodaj, [1925]. -- 167 s. ; 17 cm.

* Společenský katechismus / Sest. Jiří Guth. -- Praha : Hejda a Tuček, [18--]. -- 316 s. ; 8°

- do studovny

* Společenský slabikář / Dr. Jiří Stanislav Guth-Jarkovský [pseud.]. -- Praha : Hejda a Tuček, [1921]. -- 124, 2 s. ; 12°

Pokud byste měla zájem o výpůjčku titulů v Národní knihovně, informace o možnostech výpůjčky naleznete ve výše zmíněném katalogu pod ikonou Exempláře. U většiny starších vydání bude zřejmě uvedena pouze dostupnost v rámci Národního konzervačního fondu (NKF, http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_konzervacni_fondy.htm ), který se uživatelům běžně nezpřístupňuje, u některých může být možná výpůjčka do studovny (u těchto záznamů je v přehledu poznámka) a pokud jste registrovanou uživatelkou NK ČR, můžete si tyto publikace rovnou objednat ke studiu.

Budete-li mít zájem o titul, který je označen pouze jako NKF, je možné dohledat exempláře k výpůjčce do studovny ještě v naskenovaných katalozích Katif (http://katif.nkp.cz ), díla s vydáním do r. 1950 jsou zařazena do Generálního katalogu I (viz záložka Katalogy). Dále je možné listovat podle příjmení autora, Gutha-Jarkovského naleznete ve skříni Goetz-Haem, zásuvce Gumm-Guthd (výběr vlevo), jeho díla začínají od záznamu číslo 1380 (výběr vpravo). Také ze systému Katif je možné pomocí odkazu Objednat provést objednávku publikací k prezenčnímu studiu do studovny, stačí vyplnit jednoduchý formulář. Pokud zadáte i svoji e-mailovou adresu, budete o průběhu vyřízení objednávky a připravení knih ve studovně neprodleně informována. Pro zadání objednávky prostřednictvím Katif nemusíte být registrovanou uživatelkou NK ČR, pro vyzvednutí knih ve studovně je již nutné čtenářský průkaz předložit.

Dostupnost titulů v dalších českých knihovnách pak můžete zjistit pomocí Souborného katalogu ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/skc ) nebo Jednotné informační brány (http://www.jib.cz ) - pro odborné, krajské a akademické knihovny; pro městské knihovny lze využít souborný katalog SKAT (http://www.skat.cz) .