Gryfové

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se dozvěděla něco více o mýtických gryfech (nikoli hipogryfech), prozatím jsem našla jen velké množství protichůdných informací. Zajímala by mne jejich úloha ve starověku, a pak křesťanství, popřípadě konkrétní legenda, ve které vystupují. Věnuje se jim někdo ze starších autorů?
Děkuji za odpověď a přeji hezký den

 Daja Gellerová

Odpověď

Dobrý den,

pokusili jsme se shromáždit informace, které o Gryfech máme v naší příruční knihovně. Zcela jednoznačně je gryf mýtické zvíře Slovanů. (viz odkaz č. 1)

Ottův slovník naučný odkazuje heslo gryf na heslo noh (viz odkaz č. 2)

V přehledu heraldických symbolů Ottův slovník naučný uvádí, že noh (gryf) je uveden v erbu Diblíčka z Přívor. Diblíček z Přívor je na internetu uváděn v příbuzenském vztahu s rodem pánů z Kunvaldu, kteří mají ve znaku draha (později baziliška). Vypadá to, že všechna čtyři označení alespoň v heraldice navzájem splývají.

Zatím se nám více nepodařilo zjistit, ale obrátili jsme se na kolegyni z knihovny religionistiky, která se pokusí zjistit informace k postavení a úloze gryfa v křesťanství.

Použité zdroje

PROFANTOVÁ, Naďa; PROFANT, Martin. Encyklopedie slovanských bohů a mýtů. Praha: Libri, 2000. ISBN 80-7277-011-X.

Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. V Praze: J. Otto, 1902.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Gryf

http://www.heraldica.cz/[…]/ghmag_2008_3-4_article-2.htm

Přílohy