gramatika

Text dotazu

Dobrý den,
často používáme následující tituly a obvykle se liší v psaní velkých a
malých písmen na začátku slov "správní" a "nadace" (jedná se o konkrétní
Nadaci pro rozvoj architektury a stavitelství). Prosím o upřesnění, jak oba
tituly zapsat.

Jméno....
Předseda správní rady nadace
Předseda správní rady ČVUT

Odpověď

Dobrý den,

jsme přesvědčeni, že Vámi uvedené tituly se píší tak, jak jste je zapsala.

Většina pojmenování úseků podniků či organizací je chápána jako obecné pojmenování, píše se proto s malým písmenem: ředitelství, předsednictvo, komise, kancelář, divize, výbor apod. Velké písmeno by se u slova "správní" psalo v případě, že by se jednalo o pojmenování důležitého útvaru. Podstatné tedy je, zda správní rada ve vaší organizaci zaujímá určitý samostatný, důležitý celek, který nese název Správní rada Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, v tomto případě by se psalo velké písmeno, ovšem pouze v případě, že byste psala celý název.

U slova "nadace" by se psalo velké písmeno v případě, že by byl psán celý název nadace, tedy "správní rada Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství".

Se svým dotazem se můžete obrátit také na pracovníky Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna

Zdroje:

* Pravidla českého pravopisu : s dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. 1.vyd. Praha : Academia, [1998], c1993. ISBN 80-200-0944-2 (brož.)

* http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm