Goethova zednářská báseň Symbol

Text dotazu

Dobrý den, byla jsem na Vás odkázána z Goethova institutu. Nevíte, zda byla
někdy do češtiny přeložena Goethova zednářská báseň Symbol (Symbolus)? A
pokud ano, kde bych ji našla?

Odpověď

Dobrý den,
Goethovu zednářskou báseň "Symbol", "Symbolus" jsme nalezli v následujících
sbírkách:
* GOETHE, Johann Wolfgang von. Lóže : Cyklus zednářských veršů. S.l. : Jiří a Růžena Sedmíkovi, 1930. Báseň je zde uvedena pod názvem "Symbol" - v překladu [z něm.] A. Hartla (v Národní knihovně ČR je tato kniha dostupná pouze s možností objednání do speciální studovny v rámci zvláštní ochrany fondu (ZOR) viz záznam v katalogu NKC: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc )
* GOETHE, Johann Wolfgang von. Básně. Praha, 1937. Báseň je uvedena pod názvem "Symbolus" - v překladu z něm. Otokara Fischera (pokud jste čtenářkou Národní knihovny, můžete si knihu objednat k prezenčnímu studiu do Všeobecné studovny v Klementinu přes katalog NKC: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc) Nevylučujeme možnost, že báseň mohla být zařazena i do jiného výboru Goetheho básní, sborníku či byla otištěna v tisku apod. Bohužel, k dohledání jednotlivých kratších literárních útvarů v těchto celcích nemáme k dispozici vhodné nástroje a zdroje. Výše dohledané překlady jsou výsledkem hledání v konkrétních vytipovaných sbírkách autora.