globální čtení

Text dotazu

Prosím vysvětlit pojem globální čtení, jak se tato metoda vyučuje, zda se vyučuje a jestli existuje nějaká učebnice.

Odpověď

Globální metoda čtení je specifická metoda vyučování počátečního čtení. Východiskem učení není hláska, písmeno a jejich skládání do slabik, nýbrž obsahové celky (věty, slova), které jsou blízké chápání dětí. Celky se zachovávají tak dlouho, dokud žák vlastním vývojem nedojde k jejich analýze. Metodu u nás v 30. letech 20. stol. rozvíjel V. Příhoda. Literaturu najdete v bázích NKC, ANL (http://sigma.nkp.cz), připojujeme záznam jednoho článku z poslední doby.
Potřebujete-li podrobnější odpověď, obraťte se prosím na Národní pedagogickou knihovnu Komenského: http://www.npkk.cz, ptejteseknihovny@npkk.cz .

Nejedlá, Dana
Globální metoda čtení / Dana Nejedlá
In: Komenský. -- Roč. 119, č. 1/2 (1994/95), s. 6-7
Resumé: Základní principy globální metody čtení, kterou pro češtinu modifikoval ve 30.letech Václav Příhoda. Výsledky výuky čtení globální metodou. Možnosti využití této metody v současné škole.
* počáteční čtení * vyučovací metoda * globální metoda