Giovanno Sartori

Text dotazu

Dobrý den,
mám dotaz ohledně Giovanna Sartoriho.
"Proč G. Sartori rozlišuje FORMÁT a MECHANISMUS stranického systému?"
Moc Vám děkuji za brzkou odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

služba Ptejte se knihovny bohužel z časových důvodů není schopna podrobně procházet publikace, zvláště jedná-li se o vysvětlení filozofického či politologického problému, ke kterému je třeba být více seznámen s danou oblastí. Není tak v našich možnostech pročíst celou knihu o názorech Giovanna Sartoriho. Využili jsme však politologické slovníky, které máme k dispoici (jejich seznám v závěru odpovědi), ovšem nikde nebylo zmíněno Sartoriho rozlišení formátu a mechanismu stranického systému.

Doporučujeme Vám projít knihy tohoto filozofa, ve kterých jistě najdete odpověď, případně konzultovat tuto problematiku s profesorem, jedná-li se o školní předmět.

Doporučujeme Vám především knihu:

* SARTORI, Giovanni. Strany a stranické systémy : schéma pro analýzu. [Z anglického originálu ... přeložili Jiří Kohoutek, Petr Tomáš]. 1. vyd.. Brno : Centrum pro studium demokracie a kultury, 2005. 466 s. ISBN 80-7325-062-4.

Ve volně dostupných zdrojích na internetu pak lze najít následující informace k Sartoriho politologickým názorům:

"...Nejprve je třeba definovat rozdíl mezi Sartoriho klasifikací stranických systémů, která zohledňuje formát systému, a typologií, která přihlíží také k mechanismu fungování systémů. Formát je založen na určení počtu relevantních stran v systému, zatímco typ systému určuje také ideologickou blízkost či vzdálenost zastoupených politických subjektů. ... Sartori totiž pracoval na rozdíl od jeho kolegů se dvěma kategoriemi. Tou první byl počet stran v systému, což značilo stupeň fragmentace systému. Na této proměnné vymezil tzv. formát systému. Druhým a významnějším kritériem pak podle Sartoriho byla dynamická složka - mechanismus systému. Právě toto kritérium určuje, jak systém reálně funguje a vymezuje tak typ systému." (http://lukas-dubsky.blog.cz/0912/aplikace-sartoriho-typologie-stranickych-systemu-svedsko)

Zajímavým zdrojem nformací by také mohla být volně dostupná magisterská práce na téma "Zemské stranické systémy v Německu po roce 1989" , kde se v první části autor zaměřuje na Sartoriho klasifikaci stranických systémů, viz http://is.muni.cz/th/89200/fss_m/MP.txt .

Dále např. článek Typologie českého stranického systému po roce 1989 - http://www.e-polis.cz/politicke-teorie/540-typologie-ceskeho-stranickeho-systemu-po-roce-1989.html.

Přestože internetové zdroje mohou být užitečné, ne vždy lze zaručit jejich důvěryhodnost, proto je lepší vycházet také z autorizovaých zdrojů, tj. knih a odborných statí či článků v důvěryhodných zdrojích.

Projitá literatura:

* SCRUTON, Roger. Slovník politického myšlení. 1. vyd. v ČSFR. Brno : Atlantis : ECL, 1989. 183 s. ISBN 80-7108-013-6.

* ŽALOUDEK, Karel. Encyklopedie politiky. 2., přeprac. a aktualiz. vyd. Praha : Libri, 1999. 559 s. ISBN 80-85983-75-3.

* MILLER, David (ed). Blackwellova encyklopedie politického myšlení. Brno : Proglas : Jota : Vzdělávací nadace Jana Husa, 1995. xiii, 580 s. ISBN 80-85617-47-1.

* ADAMOVÁ, Karolina a kol. Politologický slovník. 1. vyd.. Praha : C.H.Beck, 2001. ix, 284 s. ISBN 80-7179-469-4.