Genocida/holocaust

Text dotazu

Prosím o upřesnění pojmů genocida a holocaust. Můj výklad je ten, že genocidu chápu jako obecnější výraz pro zničení národní, etnické, rasové nebo náboženské skupiny. Holocaust ( šoa ?) je pak zničení vztahující se pouze na Židy za 2. sv. války. Je to takto správně ?
Děkuji Vám.

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu uvádíme vysvětlení z Akademického slovníku cizích slov. Praha : Academia 1998 :

 holocaust = v letech 1933-1945 vyhlazování Židů i příslušníků jiných národů nebo národností nacisty, úplná zkáza, zničení vůbec,

genocida = vyhlazování, vyhlazení (úplné nebo částečné) národních, etnických, rasových nebo náboženských skupin obyvatelstva.