Genitiv po číslovkách

Text dotazu

Dobrý den,
kolegové cizinci se na mě obracejí s dotazem, proč je potřeba po číslovkách
od pěti výše používat genitiv (dva stoly, ale pět stolů). Jak se tento jev
nazývá a proč vlastně vznikl?

Odpověď

Dobry den,

jev, ktery zminujete, se jmenuje genitiv numerativní (numerativ), je výsledkem historického vývoje (genitiv se ostatně používal a dodnes používá v řadě jazykových situací, kde není "logický" - např. genitiv záporový, partitivní apod.) a nemá žádnou sémantickou funkci, je to čistě formální pravidlo. Číslovka je zde chápána jako přívlastek kvantitativní.

Více k tomu např. 118363 - UJC-A 20043087 RIV PL cze C Šimandl, J. Numerativ v současné češtině. In: Stalose i zmiennose w jezyku i literaturze czeskiej 20 wieku. Tom referatów z miedzynarodowej konferencji naukowej. - (Ed. Balowski, M.; Svoboda, J.). - Walbrzych, "Pro" 2004. - S. 259-267.

[Stalose i zmiennose w jezyku i literaturze czeskiej 20 wieku. Walbrzych (PL), 03.05.15-03.05.16 (EUR)] Grant: GA ČR(CZ) GA405/03/0377 Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z9061902(citace z http://www.lib.cas.cz/knav/asep/data/UJC04.HTM )

Vysvetleni tohoto jazykoveho jevu lze najit i v:

Příruční mluvnice češtiny. Praha: Lidové noviny, 1995.

" Shodny privlastek, ktery charakterizuje kvantitu osob, zvirat nebo veci pojmenovanych substantivem, se nazyva privlastek kvantitativni. Vyjadruje se cislovkami urcitymi i neurcitymi. Povahu shodneho kvantitativniho privlastku maji take zakladni cislovky typu pet, sest,..., trebaze v syntakticke pozici s formou Nom a Ak se s jmenem oznacujicim pocitany predmet neshoduji, v jinych padech se ovsem shoduji...."

Odbornejsi vysvetleni muzete konzultovat s pracovniky Jazykove poradny Ustavu pro jazyk cesky AV CR http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm .