Geneticky modifikované organismy

Text dotazu

Chtěl bych se prosím zeptat na největší odpůrce/zastánce a na argumenty pro a proti zavedení GMO na trh. Děkuji

Odpověď

Příznivci a odpůrci GMO Největší zastánce GMO lze rozdělit do dvou skupin. Jsou to: 1) producenti GMO 2) odborníci. Za největší odpůrce GMO lze považovat: 3) producenty podle pravidel ekologického zemědělství 4) nevládní hnutí, např. Děti Země Bližší informace k jednotlivým bodům: Ad 1) Na internetové stránce Evropské komise najdete registry GMO již schválených nebo čekajících na schválení, viz http://ec.europa.eu/food/food/biotechnology/authorisation/index_en.htm Mezi nejčastěji se objevující žadatele patří několik velkých firem. Ty mají velký zájem na komerčním využití GMO. Ad 2) Názory odborné veřejnosti na GMO jsou většinou pozitivní. Doporučuji kontaktovat Prof. Jaroslava Drobníka ze sdružení BIOTRIN (mail: j.drobnik@atlas.cz). Ad 3) Producenti v ekologickém zemědělství mají zájem na tom, aby si uchovali svoje vyhraněné postavení vůči producentům v konvenčnímu zemědělství. Horliví zastánci ekologického zemědělství budou proto největšími odpůrci GMO. Doporučuji kontaktovat Pro-Bio Šumperk, www.pro-bio.cz. Ad 4) Ve světě existují různá hnutí, která vystupují vůči GMO na základě vlastních (tj. nevládních) studií. Doporučuji kontaktovat předsedu české pobočky Dětí Země, tj. Miroslava Patrika, viz www.detizeme.cz.