Gazel, balata

Text dotazu

Dobrý den, v souvislsti s Vrchlickým jsem se setkala s pojmy balata, gazel. Nemohu najít přesnější definici těchto literárních forem na internetu, prosím o pomoc. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, v obou případech se jedná o básnickou formu. Pojmy přibližuje Lexikon literárních pojmů:

"BALATA (z italského ballata, od románského slova ballare = tančit), také italská balada - forma středověké okcitánské milostné poezie doprovázená zprvu tancem, později přejatá italskými renesančními básníky Dantem a Petrarkou. Forma se ustálila na 14 verších a tím se podobá sonetu. Za prvním čtyřverším s rýmy zpravidla obkročnými následuje desetiveršová strofa s různým uspořádáním rýmů. Závazná je pouze rýmová shoda prvního verše s posledním veršem básně (někdy se proto celý verš opakuje). Nejprve bylo téma balaty výlučně milostné, později se začalo týkat i všedního života. U nás pěstoval balatu "mistr formy" J.Vrchlický."
(PAVERA, Libor. Lexikon literárních pojmů. 1. vyd. Olomouc : Nakladatelství Olomouc, 2002. S. 42. ISBN 80-7182-124-1)

"GAZEL (z arab. ghazal = pavučina) - orientální lyrická báseň složená z 5 až 18 dvojverší, z nichž všechny zachovávají stejné metrum a jsou spjaty jediným, identickým rýmem podle schématu aa ba ca da...xa. Rýmem je obvykle slovo nebo slovní spojení, jež je nositelem základní myšlenky básně.
Tématika gazelu je převážně milostná. K rozšíření jeho tematiky výrazným způsobem ve 14.století přispěl perský básník Háfíz ze Šírázu. V evropské poezii se objevil za romantismu (F. Schlegel, Goethe), v české poezii pak v průběhu 19.století (J. E. Vocel, V. Šolc, J. Vrchlický). Ve 20.století jej u nás pěstoval především V. Nezval."
(PAVERA, Libor. Lexikon literárních pojmů. 1. vyd. Olomouc : Nakladatelství Olomouc, 2002. S.123 - 124. ISBN 80-7182-124-1 )

(Ukázku obou stylů naleznete u Vrchlického (Batala o pavučinách a Gazel) v České elektronické knihovně: http://www.ceska-poezie.cz/cek/ )

Další definice těchto pojmů přinášejí knihy:
* BRUKNER, Josef. Poetický slovník. 2., upr. vyd., v MF první vyd.  Praha : Mladá fronta, 1997.
* KUDĚLKA, Viktor. Malý labyrint literatury. 1. vyd. Praha : Albatros, 1982.
* Slovník literární teorie. 2., rozš. vyd. Praha : Československý spisovatel, 1984.