Gargantua

Text dotazu

kdo, co, byl Gargantua?

Odpověď

Dobrý den,

Gargantua je postava obra z románu Francoise Rabelaise Gargantua a Pantagruel.

Pětidílný cyklus Gargantua a Pantagruel líčí "život a skutky" královské rodiny obrů a Pantagruelovo putování po Francii i fiktivních zemích a ostrovech. Jednotlivé díly jsou řazeny chronologicky. Jedná se o s nadsázkou psanou parodii na rytířské romány a satir na středověkou církev a společnost. Autor se vysmívá soudům, školství,i klášternímu životu, dále propaguje užívání vlastního rozumu a logiky. V díle najdeme vulgarismy, latinismy, archaismy, neologismy a přísloví, autor se nevyhýbá slovním hříčkám, dlouhým charakteristikám a velkému množství přívlastků.

Více informací a zdroj :

http://cs.wikipedia.org/wiki/Fran%C3%A7ois_Rabelais