Galsworthy, Sága rodu Forsytů

Text dotazu

Prosím o informaci o díle Sága rodu Forsytů nebo odkaz na databázi zpracovaných děl.

Odpověď

Dobrý den,

stručné resumé Ságy rody Forsytů uvádí báze NKC u vydání z r. 1967 a 1957 (http://sigma.nkp.cz/F/) - uvádíme níže. Obecně platí, že u knih vydaných před r. 1989 bývá v záznamech v NKC uvedeno poměrně slušné resumé (jde se o přepis tištěných katalogizačních lístků).
Románová trilogie (Vlastník, V pasti, K pronajmutí) anglického spisovatele, nositele Nobelovy ceny. Obšírná kronika anglického patricijského rodu Forsytů, zachycující v rozmezí čtyřiceti let život tří generací za vládykrálovny Viktorie. V hlavní zápletce střetají se otázky citového života s vžitými majetnickými představami společenské třídy a rodu; manželka boháče Forsyta bojuje o únik z tísnivého manželského svazku, který tento boháč založilna zvyku, sobectví a lačnosti po penězích. Dílo, které přerůstá rámec rodinné kroniky a stává se kritikou měšťácké společnosti tehdejší doby..

Trilogie, kterou tvoří romány "Bohatec", "V pasti" a "K pronajmutí", je široce pojatou kronikou anglické patricijské rodiny v období téměř 40 let - od r. 1886 až do r. 1922 Ústředním thematem cyklu je vylíčení rušivého pronikání krásy do světa anglické vyšší střední vrstvy ovládané majetnickými pudy. Vlastnické instinkty jsou zosobněny především v postavě Soamese Forsyta, boháče s mimořádně vyvinutým smyslem pro majetek, ať jde o peníze nebo o ženu. Zneklidňující krása, pronikající do vlastnického světa, je zhmotněna v postavě Ireny, Soanesovy manželky; její boj o únik z tísnivého manželského svazku a její konečné osvobození je vlastním jádrem zápletky. Hlubokým proniknutím do psychologie hrdinů a postižením dudného ovzduší peněžního světa přerůstá "Sága" rámec rodinné kroniky a stává se historickým obrazem, zachycujícím život anglického měšťanstva, které zbohatlo za královny Viktorie a dosáhlo vrcholu, ale zároveň již počátku úpadku své moci..

Obsah na internetu se nám najít nepodařilo, je možné hledat dvojím způsobem, buď podle názvu, nebo podle klíč. slov: obsahy knih. Zobrazí se řada stránek, které uvádějí zpracované obsahy knih.