Gajdač - původ jména

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla původ jména - Gajdačová (Gajdač) děkuji a přeji pěkný den

Odpověď

Informace k příjmení Gajdač naleznete v monografiích:

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8, uvádí příjmení Gajda - a gajdy = dudy; hanácky gajdat se = toulat se; Gajdácz, Gajdáč, Gajdáček, Gajdečka, Gajdík, Gajdoš (potulný šumař), Gajdošík, Gajdušek, Gajdůšek, Gajdušík, Gajdrica.

BENEŠ, Josef. O českých příjmeních. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1962. 355 s., jsou uvedena příjmení odvozená od uměleckých povolání: Gajdoš, Gaidoš, Gajdošek, Gajdošík, Gajdušek, Gajdůšek, Kajdoš, Kajdaš, Gejdoš.

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie. V Praze : A. Kotík, 1894. 288 s., uvádí příjmení odvozená z živností uměleckých: Gajdoš, Géduš, Gajdušek, Gajdík.

Prověřili jsme rovněž následující dokumenty:

KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec : Tax AZ KORT, 2002. 256 s. ISBN 80-238-8173-6.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha : Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená. II. díl, Jména na 251.-501. místě, Adam -Žižka : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. Vyd. 1. Prahah : Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. Vyd. 1. Praha : Epocha, 2004. 298 s. ISBN 80-86328-58-9.

Uvedené tituly je možné vyhledat a objednat v elektronickém katalogu Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje dostupném na: http://aleph.svkpl.cz.

K významu příjmení Gajdač (-ová) jsme nenalezli odpovídající online zdroje.