Fyzicka osoba a pravnicka osoba

Text dotazu

Prosim o definici vyznamu 2 slov.
Fyzicka osoba
Pravnicka osoba.
Predem za odpoved dekuji.

Odpověď

Dobrý den,

podáváme stručné vysvětlení obou pojmů, po odborné a právní stránce ovšem bez záruky. Jde o dvojí formu právní subjektivity. Právní subjektivitu získává fyzická osoba narozením (má ji ale také počaté, ale dosud nenarozené dítě, ovšem za předpokladu, že se poté narodí živé.
Právnická osoba na rozdíl od toho potřebuje ke svému zřízení písemnou smlouvu nebo zakádací listinu, pokud něco jiného nestanoví zákon.
"Myšlenková konstrukce právnické osoby vyplývá z potřeby vyjádřit, že na určitém stuni společné činnosti více fyzických osob vzniká nová kvalita spočívající v tvorbě zvláštní vůle odlišné od vůle jednotlivých fyzických osob..."
Podle: Slovník českého práva I, II, Praha 1995 (hesla právní subjektivita, právnická osoba).