Franz Kafka: Strážce hrobky

Text dotazu

Prosím vás, v kterém svazku Franze Kafky (v češtině) naleznu jeho dramatický zlomek s názvem Hlídač hrobky? Může mít samozřejmě i jiný název, například se počínající slovem Strážce. Děkuji.

Odpověď

Dobry den, dilo Franze Kafky Strazce hrobky je zahrnuto v publikaci: KAFKA, Franz. Povidky. II, Popis jednoho zapasu a jine texty z pozustalosti. Praha : Nakladatelstvi Franze Kafky, 2003. 429 s. ISBN 80-85844-82-6.

Strazce hrobky je v knize uveden v casti nazvane Listopad-prosinec (s.
191-217), tato cast dale obsahuje: Neznicitelny sen, Pretrzeny sen, Dedeckovo vypraveni.
* s. 196-197 [Strazce hrobky - 1.fragment]
* s. 197-207 [Strazce hrobky - 2.fragment]
* s. 207-217 [Strazce hrobky - cistopis] V poznamce k 1.fragmentu je uvedeno: "V rukopise bez titulu. Titul "Der Grufwächter"  dal tomuto dramatickemu fragmentu podle vlastniho vyjadreni Brod; text, ktery pod timto titulem otiskl (BB 223-236), je slozitou rekonstrukci na zaklade obou rukopisnych fragmentu, skrtnutych mist a cistopisu".
K casti z 2.fragmentu je v poznamkach (s. 395-400) jeste uvedeno: "za timto mistem nasleduje v rukopise (viz N I-App 253-64) skrtnuta pasaz tohoto
zneni: ... nasleduje text zminene pasaze".
U cistopisu je poznamka: "Z teto cistopisne verze, napsane zrejme samotnym Kafkou na stroji, se zachovalo jen 6 listu; vznikla na prelomu roku 1916/17."

BB = Beschreibung eines Kampfes. Novellen, Skizzen, Aphorismen. Aus dem Nachlass (BGWT 5) BGWT = Gesammelte Werke I-VIII. Herausgegeben von Max Brod. Taschenausgabe in acht Bänden.Frankfurt/M : Fischer Taschenbuch Verlag, 1975nn.
N I-App = Nachgelassene Schriften und Fragmenten in der Fassung der Handschriftten I + Apparatband
Publikace Povidky, II. se nachazi ve fondu Narodni knihovny CR pod signaturou 54 H 231386, je mozne ji na zaklade platneho ctenarskeho prukazu objednat k prezencnimu studiu do studovny. Zaznam dokumentu s moznosti objednani naleznete v elektronickem katalogu NK CR - baze NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc). Dostupnost teto knihy i v jinych ceskych knihovnach je mozne overit prostrednictvim Souborneho katalogu CR
(http://sigma.nkp.cz/cze/skc) - pro krajske a odborne knihovny nebo Souborneho katalogu SKAT (http://www.skat.cz) - pro mestske knihovny.