František Pravda

Text dotazu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli byste mi mohli pomoci se sekundární literaturou týkající se spisovatele 19.století - Františka Pravdy 1817-1904,pocházel z Nekrasína u JIndřichova Hradce, je autorem mravoučných povídek. MOhou to být články o autorovi, kritika autora nebo co o něm napsali jiní autoři apod. děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den, spisovateli Františku Pravdovi a jeho dílu se věnuje mimo jiné několik knih, velká řada článků a příspěvků ve sbornících. Celkový přehled sekundární literatury, bibliografie a biografie ke zmíněnému spisovateli nabízí Lexikon české literatury. 3/II. P-Ř. Praha: Academia, 2000. ISBN 80-200-0708-3.
Kniha je dostupná v Referenčním centru NK ČR.
Seznam sekundární literatury zde uvedený je opravdu rozsáhlý, pro ukázku uvádíme pouze několik citací:

*  KOLÁČ, Vojtěch. František Pravda : Několik slov při příležitosti osmdesátiletého jubilea slovutného spisovatele a kněze. V Praze : I.L. Kober, 1897.
*  HOLEČEK, František. František Pravda (Vojtěch Hlinka) : obraz z jeho literár. činnosti. Brno : Fr. Holeček, 1906.
*  Z korespondence a života spisovatele Fr. Pravdy. V Jindřichově Hradci : Městské museum, 1941
*  Povídky z kraje: F.L.V.(Vorlíček), Pražské noviny, 10.12.1851
*  an.(V.Hálek):F.P.,Květy 1869, s.38
*  TICHÝ,J.:Spisovatelské jubileum F.P., Posel z Prahy, 19.4.1877.

Další citace sekundární literatury naleznete ve výše zmíněné publikaci.

Některé články můžete dohledat v plném znění v systému Kramerius:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do?lang=cs (Periodika). Do roku 1880 jsou periodika volně dostupná, po roce 1880 je přístup k nabízenému digitalizovanému tisku možný ve studovně Referenčního centra NK ČR (Klementinum).