František Kábele

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, v jakých publikacích se můžu dozvědět něco o životě a
úspěších Františka Kábele (oblast speciální pedagogiky).
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

nejucelenější publikace o životě a díle a Františka Kábele bude pravděpodobně biografická kniha " Pestrý život pedagoga, který rychle ubíhal" od Jiřího Kracíka, vydaná r. 1993. Knihu bohužel nemáme ve fondu, nemůžeme tedy ověřit její obsah. Knihu má např. PedF UK - Ústřední knihovna Praha, UK - Knih. spol. věd T.G.Masaryka Praha či Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského Praha (KRACÍK, Jiří. Pestrý život pedagoga, který rychle ubíhal. Praha: Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy, 1993. 71 s.)

František Kábele je dále zmíněn v titulech:

* PODLAHOVÁ, Libuše a kol. 1+100 osobností pedagogiky a školství v českých zemích. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého, 2001. 254 s. ISBN 80-244-0313-7.

* Kdo je kdo 91/92: Česká republika: Federální orgány ČSFR. 1. vyd. Praha: Kdo je kdo, 1991. 2 sv. (1298 s.). ISBN 80-901103-0-4.

* TŘEŠTÍK, Michael, ed. Kdo je kdo v České republice na přelomu 20. století: 5000 biografických hesel nejvýznamnějších osobností. Praha: Agentura Kdo je kdo, 1998. 735 s. ISBN 80-902586-0-3.

* http://dspace.specpeda.cz/bitstream/handle/0/1110/50-51.pdf?sequence=1 - článek "Za profesorem Kábelem"z periodika "Speciální pedagogika", 1991, 9, č. 1, str. 50-51.

Z bibliografických dokumentů "O životě a díle českých pedagogů: literatura z let ... Brno: Moravská zemská knihovna, [19--]- ." vybíráme některé příspěvky pojednávající o Fr. Kábelovi:

* BOREŠOVÁ, A.; LECHTA, V. K nedožitým 85. narozeninám prof. Kábeleho. Efeta. 1999, 9, č. 2, str. 22-23.

* KRACÍK. Cesta průkopníka. Otázky defektologie. 1983/84, 26, č. 6, str. 239-244.

* Slovensko ocenilo práci českého profesora. Učitelské noviny. 1994, 7, č. 23, str. 2.

* KRACÍK, J. Další životní jubileum profesora Františka Kábele. Speciální pedagogika. 1993/94, 4, č. 2, str. 1-5.

Neprošli jsme všechny svazky uvedené bibliografie, pokud tedy budete potřebovat další díla, doporučujeme do dalších dílů nahlédnout.

Články od/o Fr. Kábele můžete dále dohledat v bázi ANL (české články od r. 1991, dostupné na http://aleph.nkp.cz/F) nebo v tištěné bibliografii Články v českých časopisech 1953-1990. Knihy lze poté dohledat v Souborném katalogu ČR nebo katalogu Národní knihovny (oba dostupné na adrese http://aleph.nkp.cz/F.

Dále Vám doporučujeme nahlédnout do fondu Národní knihovny pedagogické JAK, která se přímo na oblast pedagogiky specializuje, viz http://www.npmk.cz/knihovna.